קרח

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קרח (באנגלית: ice, בצרפתית: glace) הוא שם כללי לאחת הצורות של מים במצב צבירה מוצק. קרח מופיע בטבע כמשקעים (ברד, שלג), נוצר מקפיאה של מים זורמים, היוצרים מפלי קרח, או נחלים קפואים. צורה טבעית נוספת של קרח היא נהרות בעמקים של הרים גבוהים, שהם קרחונים.

מטפסים מחלקים את הקרח על פי התכונות שלו כשמטפסים עליו. אנחנו מכירים מספר סוגי קרח בהרים:

קרח כחול (blue ice): קרח של מפלי קרח קפואים ושל קרחונים. קרח כחול נוצר מקפיאה איטית של מים. במפלים, אלה הם מי המפל עצמו. הוא שביר למדי בטמפרטורות נמוכות מאד אך בתנאים מתאימים הוא יציב וקשה וטוב לטיפוס. הוא מחזיק מצויין גרזנים טכניים וקרמפונים.

קרח לבן (white ice): קרח המכיל כמות רבה של בועות אוויר ונוצר בתהליך קומפקציה חלקית, המסה וקפיאה מחדש של שלג. קרח לבן הוא קל לטיפוס ויציב למדי, אבל לא מחזיק טוב ברגי קרח.

קרח שחור (black ice): קרח ישן המכיל כמות גדולה של אבק וחול ונחשף לטמפרטורות נמוכות מאד וסופות שלגים. קרח שחור נמצא בקולוארים עמוקים ובמפנים שאינם מקבלים שמש (ולכן עשוי להיות ישן). קרח שחור הוא הסוג המפחיד ביותר מכיוון שקשה ביותר להעריך את טיבו, ואיכותו משתנה על פני מרחקים קצרים. מלבד זאת, הכמות הגדולה של חול ואבנים שיש בו שוחקת את הקרמפונים והגרזנים.


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...