הודו

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הודו

הודו (באגלית Hoodoo sl) הוא אמצעי חיכוך המבוסס על השמינית ודומה לה באופן שימושו, מתוצרת חברת on rope canyoneering האמריקאית. ביגוד לשמינית הנפוצה בקרב גולשי הקניונינג, ההודו מוכר בעיקר בקרב הגולשים בארה"ב.

ההודו הוא אמצעי חיכוך ייעודי לקניונינג, הוא מאפשר הוספת חיכוך תוך כדי גלישה בצורה נוחה, נעילה בקלות, הוא אמצעי חיכוך שמאפשר שחרור חבל מבלי לנתק אותו מהרתמה ועוד'

להודו חור ראשי דומה בצורתו לחור הראשי בשמינית, 2 קרניים במרכז המכשיר ו2 בתחתיתו, קרניים אלו מאפשרות את האופציות הרבות לחיכוך.

להודו חור משני הנמצא בין חור החיבור לחור הראשי, חור זה אשר מצוי גם בהוקה יכול לשמש לנעילת אמצעי חיכוך קלה, לאופציות חיכוך נוספות, ואף לאבטוח מטפס.

להודו גומי לחץ המונע תזוזה של הטבעת בחור החיבור. אלמנט זה מונע יציאה לא מכוונת של האמצעי מהטבעת, יתרון זה משמעותי בעיקר במים שם יש סכנה שאמצעי החיכוך ייפול למים בעת ניתוק החבל.

בדומה לקריטר ובניגוד למכשירים רבים אחרים ההודו הוא מכשיר סימטרי וניתן להשתמש בו בשני הצדדים בצורה זהה, יתרון זה משמעותח היות והוא כמעט ומכפיל את אורך החיים של המכשיר, נראה כי יצירתו בצורה זו נובעת מהיותו מכשיר אמריקאי שיועד לקניוני אבן חול ובוץ בהם שחיקת האמצעי חיכוך מהירה מבקניונים זורמים.

יתרון נוסף בהודו הוא שאין צורך לגעת באמצעי החיכוך על מנת לנתק את החבל אלא רק לפתוח את הטבעת, זה זניח אך משמעותי בגלישות גבוהות בהם אמצעי החיכוך מתחמם מאוד ועלול לגרום לכוויה בניסיון לנתק את החבל ממנו בסיום הגלישה/ בעת מעבר התחנה בגובה.

ההודו הוא מאמצעי החיכוך המאפשרים גלישה על חבלים בטווח קטרים רחב. זה משמעותי בעיקר כשמדובר בחבל בודד ואכן בדומה לשמינית, הוא פחות נוח לשימוש בחבל כפול (יצירת הצלבות בין החבלים) ויותר נוח לשימוש בחבל אחד במגוון שיטות כמו גלישה עם חבל משיכה גלישה עם בלוק גלישה עם פידלסטיק ועוד', למרות כך הוא בהחלט מאפשר גלישה על שני חבלים

נראה כי ההודו סביר ביצירת הקינקים שלו, הוא דומה בזה לשמיניץ המוכרת ול פיראנה

ההודו שוקל 122 גרם, מעט כבד מהפיראנה (90 גרם) וקרוב במשקלו לסקווארל (133 גרם).

דגם ההודו החדש "hodoo sl" הוא שיפור של הדגם הישן, קל ממנו, קטן ממנו ונראה כי פשוט ונוח לשימוש הוא נמכר כיום בצבעים ורוד וכתום.


קישורים חיצונייםתרמו לדף זה: U.K.R ואחרים...