הוקה

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הוקה
נעילת ההוקה: שימוש ברמת החיכוך הגבוהה היותר, העברת החבל מאחורי האמצעי והכנסה בחור הגדול, העברה מאחורי הקרניים העליונות.

הוקה (באנגלית Oka) הוא אמצעי חיכוך המבוסס על השמינית ודומה לה באופן שימושו, מתוצרת חברת kong האיטלקית, ההוקה נפוצה בעיקר בין גולשי הקניונינג האירופאיים.

ההוקה הוא אמצעי חיכוך ייעודי לקניונינג, הוא מאפשר הוספת חיכוך תוך כדי גלישה בצורה נוחה, נעילה בקלות, הוא אמצעי חיכוך שמאפשר שחרור חבל מבלי לנתק אותו מהרתמה ועוד'

להוקה חור ראשי דומה בצורתו לחור הראשי בפיראנה ו-3 קרניים 1 קטנה תחתונה ו1 גדולה (שמחולקת ל2) הם שמאפשרות לו את האופציות הרבות לחיכוך ואת אפשרות הנעילה קלה, הקרן העליונה למעשה משלבת שתי קרניים וחור בינייהם שמאפשר תוספת חיכוך או שימוש ייחודי לצורכי אבטחה והגלשה. עפ"י הוראות היצרן ההוקה מתאימה לשימוש חבלים בקטרים של 7.8-12.7 מ"מ בחבל בודד.

להוקה גומי לחץ המונע תזוזה של הטבעת בחור החיבור. אלמנט זה מונע יציאה לא מכוונת של האמצעי מהטבעת, יתרון זה משמעותי בעיקר במים זורמים שם יש סכנה שאמצעי החיכוך ייפול למים בעת ניתק החבל.

יתרון נוסף בהוקה הוא שאין צורך לגעת באמצעי החיכוך על מנת לנתק את החבל אלא רק לפתוח את הטבעת, זה זניח אך משמעותי בגלישות גבוהות בהם אמצעי החיכוך מתחמם מאוד ועלול לגרום לכוויה בניסיון לנתק את החבל ממנו בסיום הגלישה.

ההוקה הוא מאמצעי החיכוך המאפשרים גלישה על חבלים בטווח קטרים רחב. זה משמעותי בעיקר כשמדובר בחבל בודד. בדומה לשמינית, הוא פחות נוח לשימוש בחבל כפול (יצירת הצלבות בין החבלים) . מכיוון שבטיולי קניונינג הגלישה תהיה לרוב על חבל אחד, זה לא כלכך משנה. עניין זה רלבנטי למגוון שיטות כמו גלישה עם חבל משיכה גלישה עם בלוק גלישה עם פידלסטיק ועוד'

מבין אמצעי החיכוך לקניונינג ההוקה נחשב כזה שלא יוצר הרבה פיתולים בחבל בניגוד לדוגמא ל סקווארל ונחשב לנוח מבחינה זו. משקל ההוקה הוא 95 גרם, מעט כבד מהפיראנה (90 גרם) וקל מהסקווארל (133 גרם) והקריטר (130 גרם).

דגם ההוקה הנמכר כיום נקרא Oka-Kong italy ונמכר בצבע כחול .

תרמו לדף זה: U.K.R ואחרים...