דירוג של מסלולי טיפוס מלאכותי

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דירוג של מסלולי טיפוס מלאכותי מתייחס לאיכות העגינות ולא לקושי הצעדים. במסלולי טיפוס מלאכותי אין משמעות לפרטים בסלע כמו חריצים, כיסים (pockets) וכו' אלא במידה שהם מספקים מקום לעגינות. מסלול מקבל, לכן, דירוג גבוה, אם העגינות בו גרועות וקשה לשים אותן. ניתן לומר כי הדירוג הוא על פי הסיכון בטיפוס המסלול, להבדיל משיטות דירוג מסלולים, המתייחסות לקושי של המסלול.

A0 - נקרא גם french-free, והא בעצם משיכה על בולט או עגינה טובה ביותר. במסלולים אלה יש סולם בולטים, פיתונים או עגינות מצויינות באופן כללי לכל הצעדים במסלול ובדרך כלל אין צורך להשתמש בסולמות.

A1 - במסלול כזה יש צורך בשימוש בעגינות ובסולמות, אבל העיגונים הם פשוטים וטובים. מלאכותי קל.

A2 - קושי בינוני. רוב העגינות טובות, אבל מדי פעם הן אינן כלכך טובות, וקשה למצוא אותן. חלק מן העגינות יכולות לשאת רק משקל גוף ולא מכה של בלימת נפילה. תיתכן נפילה של מספר מטרים וסכנת פציעה קיימת.

A3 - מסלול קשה. חלק ניכר מן העגינות אינן יכולות להחזיק נפילה. שימוש בהוקים, עגינות מיקרו וכו'. יש צורך לבדוק כל עגינה ועגינה לפני השימוש בה. סכנת נפילה של 10-15מ' היא מוחשית וכך גם סכנת הפציעה.

A4 - רובן המכריע של העגינות אינן יכולות להחזיק נפילה אלא רק לשאת משקל גוף. סכנת נפילה של עשרות מטרים ופציעה חמורה.

A5 - אף עגינה לאורך הפיץ' אינה יכולה לשאת נפילה אלא משקל גוף בלבד. כל נפילה עלולה להסתיים במקדם נפילה 2 ומכה על התחנה. סכנת פציעה חמורה ומוות.

A6 - טיפוס A5 מעל תחנה שאינה יכולה להחזיק נפילה. במקרה של שליפה של עגינה הנפילה תסתיים בבסיס המסלול ובמוות.

תוספות והרחבות

יש גיידבוקים בהם מצויין גם סולם של C1-C6, שזה כמו A, אבל מציין Clean, כלומר "נקי". המשמעות היא שלא צריך פטיש ופיתונים ואפשר לאבטח ולנקות את המסלול בקלות. עוד ציון מקובל הוא של F, שאומר שהפיץ' מסתמך על Fixed Gear, כלומר שיש פיתונים או בולטים על המסלול.

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...