בטא

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בטא (באנגלית: beta) הוא ביטוי בקרב המטפסים שמציין מידע קודם על מסלול. זה יכול להיות טיפ פשוט כמו עם איזו יד להיכנס לסיקוונס או ציון מקום של אחיזה נסתרת. זה יכול להיות גם תיאור מפורט של סיקוונס שלם צעד-צעד. בטא יכולה להיות כל דבר שהוא אינפורמציה על המסלול כמו איפה הקרוקס, איפה אפשר לנוח ויש שאומרים מה הקושי של המסלול, אם קל או קשה לאבטח אותו (במסלולי טראד) וגם דברים לוגיסטיים כמו איפה כדאי לעצור לישון או למצוא מים במסלולים ארוכים.

כמובן שכל טופו הוא גם בטא על המסלול.

בטא היא הדבר המפריד בין טיפוס מסלול באון סייט ובין טיפוס אותו מסלול בפלאש.

יש לא מעט מסלולים שיש להם מספר פתרונות. מטפס גבוה ונמוך עשויים למצוא סיקוונסים שונים לאותו מסלול. זה אומר שבטא מסויימת עשויה להיות לא יעילה ולא מועילה למטפס מסויים.

מקור הביטוי

בטא זה קיצור של בטאמקס (Betamax). הפורמט וידיאו הנשכח (שהפסיד בקרב נגד הפורמט השני, VHS). הרעיון הוא שאפשר ללמוד את הסיקוונס של מסלול טיפוס מצילום וידאו של מישהו אחר שמטפס את המסלול. הביטוי מיוחס למטפס ג׳ק מילסקי (Jack Mileski, ז״ל) שהיה מטפס בגאנקס. לפי גירסה אחת הוא נהג לצלם את עצמו בוידאו ולהעביר את ההקלטות כעזרה לחברים. לפי גירסה אחרת, הוא אמר שלראות מישהו מטפס את המסלול (ולקבל כך בטא) זה כמו לראות צילום בוידאו של מישהו מטפס את המסלול. גירסה שלישית מספרת שהוא נהג לשאול מטפסים אחרים ״רוצה בטא, מקס?״

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים... תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...