הימלאיה

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Himalaya.jpg

ההימלאיה (Himalaya) הוא רכס ההרים הגבוה בעולם. הרי ההימלאיה נמצאים במרכז אסיה, והם מפרידים בין תת היבשת ההודית מדרום ובין הרמה הטיבטית טיבט מצפון. הפסגות הגבוהות ביותר נמצאות על הגבול בין נפאל וטיבט (השייכת לסין), והרכס עובר גם בהודו, בהוטן ופקיסטן. על גבול טיבט ונפאל נמצאים כמה מההרים הגבוהים בעולם, ביניהם האברסט, להוטסה, צ'ו-אויו, שישהפנגמה ועוד. כל ארבע-עשרה הפסגות מעל 8000מ' נמצאות בהימלאיה או ברכסים משניים של ההימליה כמו הקרקורם, בפקיסטן. רכסים משניים נוספים הם הטיין שאן והרי פאמיר. אורך הרכס כ-2,400 ק"מ. מקור השם "הימלאיה" בסנסקריט, ופירושו "משכן השלג".

ההימלאיה הוא רכס צעיר למדי, ומקובל שהוא נוצר כשתת-היבשת ההודית התנגשה ונדחפה אל הלוח האסיאתי. תת היבשת ההודית היא לוח בפני עצמו, והוא ממשיך לנוע צפונה בקצב של מספר סנטימטרים בשנה. הרכס התחיל להתרומם לפני כ-70 מיליון שנים. כאמור, התנועה צפונה ממשכה, והרכס ממשיך לגבוה. הערכות אחרונות הן הגבהה של כחצי ס"מ בשנה.

מהרי ההימלאיה זורמים הנהרות הגדולים האינדוס, הגנגס והברהמפוטרה, ומקורם במי הפשרת הקרחונים הגדולים של הרכס. גובהו של הרכס משפיע על מזג האוויר. בפרט הוא חוסם את זרמי האוויר והרוחות ומונע מענני המונסון להגיא לרמה הטיבטית. הרמה הטיבטית היא "מדבר בצל הגשם". מצד שני, השיפולים הדרומיים של הרכס גשומים במיוחד.


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...