ששת הקירות הצפוניים

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ששת הקירות הצפוניים הגדולים של האלפים, שנקראים גם ששת הפייסים הצפוניים הקלאסיים כוללים את הפייסים הצפוניים של:

כל אחד מהפייסים הללו נחשב בשנות השלושים של המאה העשרים להישג מכובד, וטובי המטפסים באירופה התאמצו לרשום את השישיה הזו כ-first ascent. גאסטון רבופה (Gaston Rébuffat), מדריך משאמוני, היה הראשון שטיפס את כל ששת הפייסים האלה. הוא גם פרסם בשנת 1954 ספר: כוכבים וסופות (Etoiles et Tempêtes) שתיאר את הטיפוסים האלה. הספר עובד גם לסרט באותו שם.

בשנת 1993 טיפסה המטפסת הבריטית אליסון הרגריבס את ששת הקירות הצפוניים הגדולים של האלפים בסולו, בעונה אחת, והיתה לאדם הראשון מעולם שעשה זאת.

למרות שהם נקראים בשם קיבוצי (ששת הקירות), שלושה מהקירות הללו: הנורת' פייסים של האייגר, הגראנד-ז'וראס והמטרהורן הם קשים משמעותית משלושת האחרים (למרות שהדרו נותן להם פייט לא רע). שלושת אלה יחד נקראים הטרילוגיה של האלפים והראשון שטיפס את כולם בתוך שנה היה המטפס האוסטרי ליאו שלומר (Leo Schlömmer), בשנת 1962-3. איוואנו ג'יארדיני (Ivano Ghirardini) היה הראשון שטיפס את הטרילוגיה של האלפים, בסולו, בחורף 1977-8. כריסטוף פרופי (Christophe Profit) היה הראשון ששירשר אותם (עשה Enchainment) וטיפס את שלושתם זה אחר זה, בארבעים ושתיים שעות ב11-12 למרץ 1987.תמונות שלהם:

לקריאה נוספת

  • ספרה של אליסון הרגריבס: Alison Hargreaves, (1995). A Hard Day's Summer: Six Classic North Faces Solo
  • ספרו של גאסטון רבופה: Gaston Rebuffat, (1999). Starlight and Storm: The Conquest of the Great North Faces of the Alps

תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...