רובוט

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רובוט

רובוט (Robot) הוא אמצעי חיכוך מיוצר על ידי חברת Kong. הרובוט הוא מכשיר המדמה פעולה של סולם (rack) בעל שלב אחד, או מחכך טבעות. רובוט מיועד לגלישה ושילוח (אבטחה מלמעלה).

רובוט יכול להישאר מחובר לעגינה והכנסת החבל אליו והוצאתו ממנו מהירה מאד. בנוסף, ניתן לשלח בעזרתו כאשר המאבטח נמצא לפניו או מאחוריו. מסיבות אלו היה השימוש ברובוט פופולארי אצל מדריכי גלישה בשנות התשעים של המאה העשרים. אותן הסיבות מביאות גם לכך שהרובוט הוא מכשיר מסוכן, החבל יכול לקפוץ החוצה ממנו כאשר אין עליו עומס (כמו בשילוח).

הרובוט סובל, כאמור, ממגבלה בטיחותית משמעותית (פתיחה מקרית של הגשר), אולם יחד עם זאת מדובר באמצעי חיכוך בעל ורסטיליות רבה:

  1. ניתן לשנות את רמת החיכוך (באמצעות שתי הקרניים בחלק התחתון) במהלך הגלישה/אבטחה, מבלי לנתק את החבל. כך למשל בעת גלישה במפל ארוך, כאשר החבל בתחילת הגלישה כבד אולם בהמשך נדרש חיכוך נוסף. דוגמאות נוספות הן גלישה עם פצוע באמצעי חיכוך גבוה והעומס על אמצעי החיכוך מוכפל, מצב שבו רוצים להפוך עמדת אבטחה לעמדת משלף ועוד.
  2. בעת גלישה על שני חבלים הוא אינו יוצר פיתולים ומאפשר לשמור בקלות על ההפרדה ביניהם. שימושי במיוחד לגולש אחרון.
  3. ניתן להפוך אותו בקלות לאלחוזר במערכת הרמה, כמודגם בתמונה. תכונה זו מקצרת את משך הזמן הנדרש למעבר ממצב אבטחת גלישה למצב הרמה, למקרה שנדרש לפתור תקלה.
נעילה אוטומטית ברובוט
ההידרובוט, שהוא דגם משופר של הרובוט

קיים דגם חדש יותר של הרובוט, Hydrobot, אשר מתגבר על בעיית הפתיחה המקרית של הגשר באמצעות שימוש במגנט.


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...