קומפאקטיות

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קומפאקטיות (באנגלית: compactness) היא תכונה בקשרים, המתייחסת לצורות שונות של אותו הקשר, כשאפשר לעבור מצורה אחת לשנייה מבלי להתיר את הקשר. קיימת צורה אחת של הקשר בה משתתף האורך הקטן ביותר של חבל. זו הצורה הקומפאקטית (compact form) של הקשר. זו גם הצורה החזקה והמומלצת לשימוש בקשר.

דוגמה מוכרת היא קשר לופת (קשר א) וקשר עוגן (שמתקבל כשמעבירים את ההצלבה מעל אחד הליפופים של הקשר). דוגמה נוספת: לולאת שמונה, ולולאת שמונה עם הצלבות. לולאת שמונה מסודרת, בלי הצלבות, היא הצורה הקומפאקטית של הקשר. הקשר עם ההצלבות משתמש ביותר חבל ולכן הוא פחות קומפאקטי. ועוד דוגמה: בתמונה הבאה כמה צורות של קשר בוהן כפול.

כמה צורות של קשר בוהן כפול

הכלל הוא (פרט לכמה מקרים יוצאי-דופן ונדירים) שהצורה הקומפאקטית של קשר היא הצורה החזקה והבטיחותית ביותר, ולכן גם הצורה הנכונה והמומלצת. כאן גם המקום להזכיר שהניסויים והבדיקות הנעשים במעבדות השונות, והמסקנות המתפרסמות מבדיקות אלה, מתייחסות אך ורק לצורה אחת (הקומפאקטית) של הקשר. אם מטפס משתמש בקשר המומלץ עבור מצב מסוים, אבל קושר אותו בצורה בלתי נכונה (ובעברית צחה: בצורה מצ'וקמקת), ההמלצה כבר אינה תופסת, ואין בטחון שהקשר הזה, בצורה הזו, יותר טוב מקשרים אחרים אליהם הוא הושווה באותם ניסויים.

ביבליוגרפיה

אנדריאה ענתי ומיכה יניב, על חבלים וקשרים, פרק 12. הוצאת המועדון האלפיני.


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...