סקי הרים

מתוך Climbing_Encyclopedia
גרסה מ־12:11, 28 ביוני 2019 מאת מיכה יניב (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סקי טורינג - בעלייה
סקי טורינג

סקי הרים וגם סקי תיור (ski-mountaineering או ski-touring) הם סגנונות סקי המיועדים לחציית משטחי שלג בעליה ובירידה, בשיפועים תלולים, כאלה שסקי קרוס-קאונטרי לא יכול להתמודד איתם. שני סגנונות אלה משתמשים בסקי דומים לסקי אלפיני, כלומר בעלי שטח גדול יחסית, עם ליבה (core) המקנה קשיחות למגלשים, ועם שפות (edges) מפלדה, המאפשרות להסתובב ולעצור גם בשלג קשה ובקרח. לביינדינגס שני מצבים, מצב עליה או הליכה, כאשר העקב חפשי לעלות ולרדת, כמו בטלמרק או בקרוס קאונטרי, ומצב ירידה, כאשר העקב נעול באופן קשיח ומוצמד למגלש כמו בסקי אלפיני.

ציוד

מגלשים

מגלשי סקי של סקי אלפיני עשויים להתאים גם לסקי מאונטיינירינג, אבל לא ממש. דגמים לסקי של פיסטים צריכים להיות מהירים, אבל פחות מתאימים לשלג עמוק, פחות מתאימים לשלג קשה ודביק. מגלשים של סקי טורינג צריכים לעבוד בכל תנאי שלג, והמהירות פחות חשובה מהיציבות. בדגמים של סקי טורינג הרבה פעמים יש רוקר משמעותי (ההתרוממות של הספטולה של הסקי מתחילה יותר מוקדם), מה שעוזר בהתחלה של הסיבוב בתנאי שלג לא אידיאליים. הסקי עצמם רחבים יותר, באופן כללי, ופחות פרבוליים.

נעלים

נעלי סקי בתוך ביינדינג רגילים לסקי טורינג
ביינדינגס ונעליים של דינאפיט
להבים לסקי טורינג, שמאפשרים התקדמות גם בשלג קשה מאד/קרח

בסקי תיור משתמשים בנעלים הדומות לנעלי סקי, אבל נוחות יותר לעמידה והליכה. במרבית הדגמים יהיה כיוונון של מצב הרגל בנעל, עם מספר מצבים של נטיה קדימה. לסקי הרים צריך נעלים שאפשר לעשות בהם הכל: לטפס קרח, שלג, סלע ומיקסד, וגם סקי. יש לזה שני פתרונות:

  • נעלי סקי שמותאמות לטיפוס.
  • נעלי טיפוס הרים שנכנסות לביינדינגס של סקי או ביינדינגס שיודעים להתחבר לכל נעל.

ביינדינגס

יש שתי קטגוריות עיקריות של ביינדינגס לסקי טורינג:

כל האחרים

הרבה חברות מייצרות ביינדינס שיש בהם פלטה שיושבהת על הנעל. החלק הקדמי מחובר בציר, והאחורי יכול להשתחרר, כך שהנעל יכולה לתת תנועה של הליכה. ביידינגס כאלו הם מאסיביים ובטוחים לשימוש, ובצורה הנעולה שלהם מתנהגים מאד דומה לסקי אלפיני רגיל.

דינאפיט

דינאפיט המציאו בסוף שנות ה-80 של המאה ה-20 בייננדינגס שמתבססים על הקשיחות של נעלי הסקי עצמן. יש לנעליים אינסרטים שמתחברים לחלק הקדמי של הביינדינגס, ומשמשים כציר, ואינסרטים בעקב של הנעל שיכולים להינעל או להשתחרר. עם השנים, יותר ויותר יצרני נעלים (כמו סקארפה, סקוט, אטומיק, לה ספורטיבה ואחרים) התיישרו לסטנדרט של דינאפיט. אלו הביינדינגס המועדפים כיום בגלל הקשיחות שלהם, ההתחברות (וההתנתקות) המהירה ובעיקר - המינימליסטיות וההמשקל הקל במיוחד של הביינדינגס האלו.

להבי קרח

אלו מעין קרמפונים שמתחברים לסקי של טורינג, שמאפשרים לעלות גם בשלג קשה ממש. להבי קרח עושים עבודה דומה לזו של קרמפונים בנעליים אלפיניות.


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...