ספלייסינג

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ספלייסינג (מאנגלית: splicing) היא שיטת חיבור ללא קשרים לחבלים מפותלים, חבלים שזורים או כבלים. הרעיון הכללי הוא לשזור את קצה החבל אל תוך החבל עצמו (ובכך ליצור לולאה בקצה החבל - eye splice) או אל קצה חבל אחר (וכך לחבר שני חבלים - short splice). יש שיטות ספלייסינג שונות, לחבלים מפותלים ולחבלים שזורים מסוגים שונים.

המילה באנגלית, מקורה בפועל ההולנדי העתיק splissen. המונח העברי לספלייסינג, על פי המילון למונחי הימאות של האקדמיה ללשון העברית הוא "קליעה" או "איחוי קליעה", וכך הוא מוכר למי שעוסק בימאות. זהו נושא צדדי באנציקלופדיה הזו, ולנו הוא מוכר בעיקר בשם האנגלי.

ספלייסינג לחבלים מפותלים

מתבסס על פתיחת הפיתול של העיקרים ופיתולם בחזרה על מנת לקבל חיבור המבוסס על חיכוך בין עיקרים. זה אותו עיקרון שמחזיק את המבנה של חבל מסיבים טבעיים, בו הסיבים קצרים מאורך החבל, ומה שמחזיק את החבל, ומחבר בין הסיבים הוא החיכוך ביניהם. שילוב של העיקרים תוך פתיחה של הפיתול ופיתולם בחזרה נותן חיבור חזק מאד. אותה שיטה משמשת גם בכבלי פלדה.

חיבור חבלים (short splice)

Shortsplice.jpg

קליעה קצרה: פותחים את הפיתול בקצות שני החבלים ומשלבים אותם זה בזה.


סגירת לולאה בקצה החבל (eye splice)

Eyesplice.jpg

קליעת עין: פותחים את הפיתול בקצה החבל ובהמשכו ומשלבים את הקצה בתוך החבל ליצירת לולאה.

סגירת קצה החבל (back splice)

Backsplice.jpg

קליעה חוזרת: פורמים את קצה החבל לעיקרים, ומחזירים את הקצה אל תוך החבל עצמו למניעת התפרקות של החבל.

ספלייסינג לחבלים שזורים

בחבלים שאין להם ליבה ומעטפת, אלא מעטפת חלולה (single braided) בלבד, כמו חבלי פלזמה, קל ליצור לולאה באמצע החבל: מפרידים את גדילי המעטפת במספר נקודות, במרחקים קבועים, עד ליצירת חורים, ומכניסים את קצה החבל אל תוך החורים. מתיחה של החבל סוגרת את החורים על החבל המושחל בהם והחיכוך יוצר את החיבור. לחבלים בשזירה כפולה (double braided) יש שיטות מסובכות יותר הכוללות הוצאת הליבה מחור במעטפת ושזירת שתיהן יחד.

סגירת קצוות (whipping)

Whipping.jpg

סגירת קצוות של חבלים היא תת-קטגוריה של ספלייסינג. משתמשים לרוב בחבל נוסף, דק מאד, ובשיטות כריכה וקשרים. יש טכניקות שבהן מוחדר החבל הדק דרך החבל העבה בעזרת מחט.

קישורים חיצוניים

מדריכים מפורטים למגוון גדול של שיטות ספלייסינג ניתן למצוא בקישורים הבאים:


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...