נחל חלילים

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מצוק זה נמצא בשמורת טבע והטיפוס בו אסור. המדריך מובא כאן אך ורק כחלק מתיעוד היסטורי של הטיפוס בישראל.

אתרי טיפוס מותרים מקובצים בקטגוריה: אתרים בישראל

את המדריך המלא של אתרי טיפוס בישראל ניתן למצוא באתר מועדון המטפסים הישראלי (לשעבר - המועדון האלפיני).

המצוק של נחל חלילים נמצא ממש בערוץ הנחל, היורד ממבשרת ציון לעמק הארזים. בנחל מסומן מסלול טיול נעים, שאפשר גם לרדת אותו באופני הרים בתור סינגל נחמד ולא מאד טכני.

המצוק המדובר הוא באיזור שבו הנחל יורד באופן תלול, ומשני צידיו מצוקים לא גדולים, עם צנירים ברבע העליון שלהם. בגדה הדרומית של הנחל הצנירים הפכו למערות ממש, שאפשר למצוא על הגג שלהן בעיות בולדרינג נחמדות (אם כי קשות למדי). בגדה הצפונית של הנחל יש מצוק קצת יותר גדול, שיש בו שלושה מקטעים שבולטו בהם כ-10 מסלולים. המסלולים לא מדהימים, אבל שווים ביקור. אופי הטיפוס הוא של פייס, עד הקטע האחרון, ואז יש כמה צעדים בשלילי - הרבה יותר קשים - וזהו.

היסטוריה

המצוק בולט על ידי מטפסים תושבי מבשרת בשנות ה-90 (של המאה העשרים).

גיאולוגיה

הסלע הבונה את מצוק נחל חלילים הוא דולומיט מגיל קנומן עליון (98-94 מ"ש), מתצורת עמינדב, בה מופיעים לעיתים מצוקים מקומיים המוגבלים במרחב. מרקם: המופע המאפיין העיקרי של האתר הוא קארסטי, החלק העליון עשיר באחיזות של חללים קארסטיים והגגות הגדולים הם תוצאה של מערות קארסטיות שהנחל חשף תוך כדי התחתרות.

איך מגיעים

המצוק נמצא סמוך לשביל מסומן ירוק היורד ממבשרת ציון לעמק הארזים.

מפה ודרכי הגעה למצוק

מלמעלה - ממבשרת ציון (כולל טיול קצר)

נכנסים במחלף הראל ופונים צפונה, נוסעים עד לכיכר הראשונה - זו כיכר חלילים. השביל המסומן מתחיל כ- 100 מ' ממזרח לכיכר חלילים. תחילתו בדרך עפר בשולי השכונה הסמוכה. השביל עובר בקרבת בית הספר "השלום" ויורד לאפיק הנחל. זה טיול קצר ונחמד בנחל. לאורך השביל ובגדות הערוץ יש שרידי חקלאות הר - בוסתני זיתים ושקדים, וטראסות אבן, מערת קבורה החצובה בסלע מעט מצפון לשביל ועוד. בקרבת המערה, מעל למסלול, נמצאים שרידי יישוב עתיק - חורבת המוצה. באזור יש פריחה מגוונת בחורף ובאביב. לאחר כרבע שעה של ירידה מגיעים לקטע המצוקי של הנחל. זהו.

מלמטה - מעמק הארזים (כולל טיול קצר)

מסיבוב מוצא מתחילים לעלות בכביש העוקף למבשרת, פונים לדרך עפר לא כלכך טובה, ונוסעים בה עד שפוגשים את הקצה התחתון של השביל הירוק של נחל חלילים. מחנים את האוטו ועולים בשביל עד המצוקים.

מהאמצע - ממבשרת ציון (ישר למצוק)

מסיבוב מוצא, עולים למבשרת בכביש העוקף (מהמנהרה שמתחת לכביש מס' 1), בכיכר הראשונה, שהיא גם הפניה הראשונה ימינה, פונים לרחוב שושנה. מחנים את האוטו בסוף הרחוב, משם יש רמפה של בטון גס שמובילה לשביל שהולך על קו גובה ומגיע ממש ממול למצוק.

ציוד

המסלולים הארוכים ביותר הם של 12 מ', כך שחבל 30מ' ו-7 ראנרים יספיקו.

המסלולים

המסלולים מסומנים משמאל לימין, ואין להם שמות.

המצוק והמסלולים

משמאל למערה השמאלית

  1. 5c
  2. 6a

בין המערות

  1. 6c
  2. 6a

מימין למערה הימנית

  1. 6a
  2. 6b
  3. 6b
  4. 6a+

תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...