האחים רמי

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

האחים רמי, Claude et Yves Remy, הם שני אחים שוויצרים, מטפסים מפורסמים שפתחו המון מסלולים בוואדי ראם. שמם מוכר באופן כללי, והם פתחו גם מסלולים רבים בצרפת, בפירנאים, בורדון, בקלימנוס שביוון ועוד.

הקווים שהם בוחרים (בוואדי) הם קווים טבעיים, ברורים. קווי חולשה בדרך למעלה. בוואדי יש מעט קווים כאלה שהסלע לכל אורכם הוא איכותי. לכן ברוב המסלולים שלהם יש קטעי אייד רבים, והרבה סלע מחורבן. מה שמאפיין את המסלולים שלהם בגדול זה - לא הרבה commitment, ומעט מאוד יצירתיות...

יש ביקורת רבה עליהם בהקשר של המסלולים שהם פותחים. בוואדי ראם, למשל, הדירוג הגבוה ביותר שאפשר למצוא במסלולים שלהם הוא 6a/b exp (כלומר exposed). מי שטיפס את המסלולים האלה כמו King Hussain, Baraud ואחרים, יודע שהפיצ'ים האלה יכולים להיות של 6c ואפילו של 7a ולרוב מתאפיינים בסלע לא כל-כך טוב (בלשון המעטה) ועגינות מפוקפקות. המבקרים טוענים שהם בכלל לא מטפסים את המסלולים בטיפוס חפשי אלא מושכים על האחיזות בקטעים הקשים, כלומר, זה טיפוס מלאכותי A0.

אחד הדברים שבולטים מאוד בדירוגים של האחים רמי, אפילו יותר מה"קשיחות" שלהם, הוא חוסר האחידות בדירוגים שניתנים לפיצ'ים בטיפוס חפשי. וזו אולי נקודת הנחה מוצקה יותר לבסס עליה חלק מהטענות והביקורת. דוגמאות לא חסר. על ה-King Hussein, שכבר נזכר, הרבה מהחמשים לא פחות קשים מהחמש פלוסים-אם לא יותר, ושלא לדבר על ה6a/b exp של הפיץ' האחרון...

שווה להזכיר גם את ה-Divers-Tissement על המפנה הדרומי של ג'אבל אסאד, שבו פיצ'ים 3 ו-4 מדורגים בדיוק אותו דבר: 5+,A1 או (6B) מי שטיפס את המסלול ב-free, יסכים, כפי הנראה שבפיץ' 4 יש שני צעדים קשים בהרבה מ-6b (באופן מפתיע אלו בדיוק הצעדים שמוגנים בפיתון...), ובכל מקרה הם קשים משמעותית מכל צעד בפיץ' שלפניו. אגב, בלי כל קשר, המסלול יפיפה ומומלץ.

מדריכים אירופאים טוענים שהאחים רמי גולשים את המסלולים ולא מטפסים אותם בכלל.

לאחרונה עלה רעיון חדש שמסביר את חוסר העקביות בדירוג של המסלולים של האחים רמי: הם בכלל לא עולים על ההר, הם בוחנים את המסלול במשקפת מלמטה, ומעריכים את הקושי משם.

הטענה על כך שהם כלל לא טיפסו מסלולים ששמם חתום על הFA שלו היא כנראה מוגזמת. לא צריך להיסחף, בכל זאת מדובר במטפסים מנוסים ומוכשרים. כנראה, שהדירוגים המטעים שלהם בטיפוס חפשי הם לא מתוך Sand Bagging מכוון, אלא מתוך חוסר חשיבות ותשומת לב מצידם לכל קונספט ה-Free Climbing במסלולים ארוכים. זה פשוט לא ממש מעניין אותם, בטח לא במקום כמו וואדי ראם. בקלימנוס, אגב, הדירוגים של מסלולי הספורט שלהם נחשבים לגמרי שפויים.

אין לנו מושג מה מאלה נכונים, אבל לא מומלץ לעלות על מסלול של האחים רמי בלי המלצה מפורשת ממישהו אמין.

מי שמחפש את הסגנון ההפוך, שיילך על מסלולים של פרכט והאופולטר (Haupolter & Precht).


תרמו לדף זה: מיכה יניב, אלעד עומר ואחרים...