דירוג בולדרינג

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שיטת B המקורית (של ג'ון גיל)

השיטה המקורית, שאינה נמצאת כמעט בשימוש, הומצאה על ידי ג'ון גיל, שנחשב בעיני רבים לאבי הבולדרינג המודרני. לפי שיטה זו יש שלוש רמות בלבד: B1, B2, B3. בעיית בולדרינג מקבלת דירוג על פי מספר האנשים שהצליחו אותה (לא און-סייט, פשוט שהצליחו). ההגיון הוא שאם היא קשה, כנראה שמעט אנשים יצליחו אותה. האות B נבחרה באופן טבעי לציון רמת בולדרינג.

B1 - אמורות להיות בעיות ברמה הגבוהה ביותר האפשרית בטיפוס עם חבל.

B2 - בעיות קשות יותר מאלו האפשריות בטיפוס עם חבל.

B3 - בעיות שהצליחו לטפס רק פעם אחת.

בעיה של B3 שזכתה לחזרה מוצלחת נוספת, מדורגת מחדש כ-B1 או B2, לפי הקושי שלה.

בפועל, כל בעיה חדשה שנפתחת, אפילו לא כל כך קשה, מקבלת דירוג גבוה, ואם היא באיזור לא פופולארי, היא גם תישאר בדירוג כזה. לעומת זאת, גם בעיות קשות באיזורים פופולארים יזכו למספר רב של חזרות ויהיו מדורגות כקלות.

ג'ון גיל אמר, שהמציא את שיטת הדירוג הזו כדי למשוך אנשים לבולדרינג, שהיה אז ספורט חדש, אבל בלי להפוך את העניין למרוץ של מספרים ודירוגים. השיטה הזו מסתמכת באופן חזק על טיפוס עם חבל, ואם זה נראה לנו מוזר, כדאי לזכור שהיא הומצאה הרבה לפני שנולד הטיפוס הספורטיבי. הוא הניח מראש שרמת הטיפוס עם חבל תעלה, כך ש-B1 של שנות ה-1960, למשל, תהייה פחות קשה מבעיית B1 של שנות ה-1970.

באתרי בולדרינג ישנים בארה"ב אפשר עדיין למצוא בעיות בדירוג B, למרות שהן מוחלפות בהדרגה על ידי שיטת V, של ג'ון שרמן. למרות זאת, מכבדים גם את השיטה הישנה ומציינים את הדירוג (ואת השנה). השיטה הזו אינה יעילה לבולדרינג של ימינו, עם הקושי העולה בהתמדה ועם האופי התחרותי. גיל עצמו תלה את הירידה בפופולריות של השיטה שלו במבנה שלה שנוגד את הרעיון התחרותי, שמקבל רק מערכת דירוג פשוטה ופתוחה שהמספרים עולים בה ומציינים את הדירוג.

שיטת V (של (Hueco)

שיטה שהומצאה על ידי ג'ון שרמן (John Sherman), באתר הבולדרינג המפורסם Hueco Tanks. היא אפילו נקראת V-scale, על פי הכינוי שלו, Vermin (התולעת). שיטה זו משתמשת במספרים כאשר משמאל מופיעה האות V ומימין מספר, לדוגמא V3. רמת הקושי המצויה כיום בעולם מצויה בין V1 ל - V15.

מעניין לציין שבקירות בולדרינג הרחיבו את השיטה ומסלולים למתחילים, אבל ממש מתחילים, מדורגים V0.

זוהי שיטת הדירוג המקובלת היום בבולדרינג, והיא נהוגה גם בארה"ב וגם מחוץ לה.

השיטה הצרפתית

נוסדה בפונטיינבלו (Fontainbleau) שבצרפת, והיא למעשה אותה השיטה של דירוג הסלע הספורטיבי הצרפתי. למרות השימוש באותה שיטת מספור, הקושי אינו דומה, ובדרך כלל 6a בטיפוס ספורטיבי קל בכשתי רמות מ-6A בבולדרינג. כלומר - 6A בבולדרינג שווה בערך ל-6c בטיפוס ספורטיבי.

בדירוג של פונטיינבלו משתמשים לפעמים באותיות גדולות, כדי להבדילו מדירוג ספורטיבי צרפתי.

שיטת B הבריטית (של Peak dis.)

שיטת דירוג בריטית, שנולדה בפיק דיסטריקט, מסמנת ב-B במקום ב-V, אבל בגדול - הן דומות למדי.

השוואה בין השיטות

שיטות דירוג בולדרינג
שיטת V
(Hueco)
שיטת B
(Peak Dist.)
פונטיינבלו
V0 B1 4
V0+ B2 4+
V1 B3 5
V2 B4 5C/6A
V3 B5 6A/6A+
V4 B6 6B/6B+
V5   6C/6C+
V6 B7 6C+/7A
V7 B8 7A+
V8   7B/7B+
V9 B9 7B+/7C
V10 B10 7C+
V11 B11 8A
V12 B12 8A+
V13 B13 8B
V14 B14 8B+
V15 B15 8C
V16 B16 8C+

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: מיכה יניב, רועי ברמן ואחרים...