גור-טקס

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Goretex.jpg

גור-טקס (®GORE-TEX) הוא חומר סינתטי, המיוצר בצורת יריעה דקה. לעין בלתי מנוסה הוא נראה דומה ליריעת ניילון, אך בניגוד לניילון, שאינו מעביר לחות ומים, גור-טקס שייך לקבוצה של חומרים "נושמים" אבל עמידים למים (waterproof/breathable). לחומרים בקבוצה זו חרירים זעירים המונעים מעבר טיפות מים אך מאפשרים מעבר אדי מים.

חומרים עמידים למים/נושמים חשובים בטיפוס הרים ובענפי ספורט חורף אחרים. הם מאפשרים למטפס לשמור על חום גוף, ועם זאת לנדף את הזיעה במידה מסויימת ולהישאר יבש למדי. רטיבות הנאספת בבגדים מאיצה את איבוד החום מן הגוף וגוררת סכנת היפותרמיה.

גור-טקס הוא סימן רשום של חברת Gore ( W.L. Gore & Associates), והומצא על ידי מדעני החברה. נהוג לכנות את כל החומרים הנוספים בעלי אותה תכונה בשם 'גורטקס'.

החומרים העמידים למים/נושמים נבדלים ביניהם במידת העמידות למים והנשימה. ככל שחימור עמיד יותר למים, כך הוא נושם פחות, ולהיפך. העמידות לכניסת מים מושפעת מהלחץ (לחץ גשם, למשל) ומידת הנשימה תלויה באופן חזק במידת הרטיבות של החומר. חומר נושם כמו גורטקס, נושם פחות טוב ככל שהוא רטוב יותר, זאת משום שאם הבד מכוסה בשכבת מים, שהיא עצמה אינה נושמת, כל המערכת אינה מאווררת היטב.תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...