ג'ון בכר

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ג'ון בכר (John Bachar, נולד ב-23 במרץ, 1957 – נהרג ב-5 ביולי, 2009, כנראה בנפילה בזמן טיפוס סולו) היה מטפס אמריקאי, שהתגורר בקליפורניה ונודע כמטפס סולו חזק ונועז וגם כגבר בלונדיני ושרירי. הוא היה זה שהחל להשתמש בסולם תלוי באלכסון כמכשיר אימון שגם נקרא על שמו: סולם בכר (Bachar ladder).

בכר על עטיפת גליון 84 של Climbing, גבוה מעל עמק יוסמיטי

בכר נולד וגדל בלוס אנג'לס, והחל לטפס בסטוני פוינט (Stoney Point), אתר בולדרינג פופולארי שבצפון עמק סאן-פרננדו בקליפורניה. לאחר שסיים את בית הספר התיכון, הוא התקבל לאוניברסיטת UCLA, שבה אביו כיהן כפרופסור למתמטיקה, אך נשר לאחר זמן קצר על מנת להשקיע את כל זמנו בטיפוס. ההתלהבות שלו מספורט הטיפוס הביאה אותו להתעמק בספרות בנושאי תורת האימון ותזונה. יישום של מה שקרא הביא אותו במהירות לרמת טיפוס מעולה. חבריו ללימודים זוכרים אותו מטפס על קירות בית הספר התיכון בו למד, לתרגול.

בכר על עטיפת גליון 192 של Climbing, מטפס בסולו את The Gift, 5.12c ב- Red Rocks, Nevada

הוא טיפס עם מטפסים מפורסמים רבים כמו יאבו (John 'Yabo' Yablonski), רון קאוק (Ron Kauk), ג'ון לונג (John Long) ואחרים, שכולם טיפסו מסלולים בסולו ברמה זו או אחרת. בכר התבלט בסולואים על מסלולים קשים ופתח בעיות בולדרינג רבות בג'ושוע טרי ([Joshua Tree National Park). הראשונה היתה Double Cross", (5.7)", שנחשבת היום בעייה קלאסית. הוא פתח בעיות ארוכות כמו "So High", בעיית V5 מחייבת שהקרוקס שלה בגובה של יותר משמונה מטרים. בכר התפרסם לראשונה כשהחל לטפס מסלולים קשים בסולו ביוסמיטי. בין המסלולים שטיפס כך היו:

  • New Dimensions (5.11a)"
  • The Nabisco Wall (5.10c)"
  • שלושת הפיצ'ים (Waverly Wafer (5.10c",
  • Wheat Thin (5.10c)",
  • Butterballs (5.11c R)"

הוא התבלט בחוסנו ובכושר הגופני שלו, והאיזור "שלו" בקאמפ 4 היה עמוס במתקני אימון, ביניהם סולמות תלויים שנקראו על שמו. בשיא כוחו היה מסוגל לעשות עלייות מתח על שתי אצבעות יד אחת, כשבידו השניה היה מחזיק משקולת של 6ק"ג. עליות מתח של שתי ידיים היה עושה עם משקולות של כ-50ק"ג.

בכר מטפס בסולו את crack a go go, (5.11c) ב- Cookie cliff, ביוסמיטי, קליפורניה

בשנת 1975, יחד עם ג'ון לונג ורון קאוק, הוא טיפס בטיפוס חפשי את הפייס המזרחי של ה-Washington Column. המסלול הזה, שנפתח על ידי וורן הרדינג בטיפוס מלאכותי, הוטבל בשם "Astroman". זהו מסלול תלול מאד, עם מספר רב של פיצ'ים של 5.10 ו-5.11, שקבע רף חדש של קושי בטיפוס חפשי. בכר שיחק תפקיד משמעותי בפיצוח צעדי הבולדרינג שבפיצ'ים הראשונים. בהמשך הוא טיפס את המסלול גם בסולו, פעמים רבות, והמסלול הזה הפך למזוהה עם בכר.

בשנת 1981 הוא הציע פרס של 10000$ למי שיצליח לטפס כמספר שניים שלו למשך יום שלם, אך איש לא נענה לאתגר. באותה שנה הוא פתח עם דייב יריאן (Dave Yerian) את מסלול בכר-יריאן (Bachar-Yerian). מסלול בדירוג של 5.11c R/X, באורך של כ-160מ', שיש עליו 13 בולטים, וזהו. כל אחד מהבולטים נקדח ונתקע בזמן טיפוס, או כשהמטפס היה תלוי מסקיי-הוק. בכר היה מתנגד נחרץ לפרקטיקה של בילוט מסלולים בגלישה, שהפכה פופולארית בשנות ה-1980.

בשנת 1986, ג'ון בכר, עם פיטר קרופט טיפסו ברצף את האל קפיטן ואת הף דום (Half dome), כשהם מטפסים מעל יותר מקילומטר וחצי אנכיים בפחות מ-14 שעות.

בשנות ה-1990, לצילומי הסרט Masters of Stone, בכר טיפס בסולו את (5.12b)"Enterprise" ב- Owens River Gorge ואת The Gift" (5.12c)" ב- Red Rocks.

בשנת 2005 הבמאי מיכאל ריירדון (Michael Reardon) עשה סרט דוקומנטרי על בכר: Bachar: One Man, One Myth, One Legend.

בכר גר במאמוט לייקס, קליפורניה ([Mammoth Lakes, California) ושימש כיועץ לעיצוב נעלי טיפוס. בשמת 2006 היה מעורב בתאונת טיפוס בה נשברו מספר חוליות של עמוד השדרה שלו. הוא התאושש וחזר לטפס, אם כי לא החזיר לעצמו את מלוא טווח התנועה. באופן אירוני, זו היתה הפציעה הקשה ביותר שהיתה לו בחייו.

ב-5 ביולי, 2009, נמצא ג'ון בכר מוטל ללא רוח חיים מתחת לקיר הדייק (Dike Wall) בקרבת העיירה שבה גר. נסיבות מותו אינן ברורות , אבל הוא נפל, כפי הנראה, בזמן טיפוס סולו, כשאבן שנפלה מלמעלה פגעה בו וגרמה לנפילתו.

קישורים


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...