שאנט

מתוך Climbing_Encyclopedia
גרסה מ־03:19, 28 בספטמבר 2020 מאת מיכה יניב (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שאנט על חבל כפול
מעבר החבל בשאנט

שאנט הוא מכשיר של חברת Petzl, המיועד לאבטחה עצמית בגולש אחרון. השאנט ניתן להזזה לאורך החבל כשאין עליו עומס, וננעל על החבל כשיש עליו עומס. המכשיר מתוכנן לחבל אחד או שני חבלים, אך עם הסתייגות (ראה בהמשך). השאנט מתוכנן למטרות ספציפיות: הוא תוכנן במקור לתחום המערנות (ע"י פרדיננד פצל, אבי המשפחה שהקימה את המפעל הנושא שם זה כיום). בארץ, שימושו העיקרי של השאנט, כאמור, הוא לאבטחה עצמית בגולש אחרון.

לשאנט יש שני פינים הלוחצים את החבלים אל גוף המכשיר ויוצרים נעילה על ידי חיכוך. אין כמעט נעילה על ידי כיפוף של החבל (מה שקוראים "שבירה"), ולכן בעומס מסויים השאנט מחליק. מקובל כי שאנט מחליק בעומס של 400ק"ג, לערך. זה תלוי, כמובן, בתכונות החבל והשאנט: קוטר החבל, צפיפות המעטפת של החבל ומידת הבלאי של החבל כמו גם של השאנט עצמו.

שאנט מתאים לעבודה בחבל אחד של 10-11מ"מ או בשני חבלים בקוטר 8-11מ"מ. אין להשתמש בשאנט על שני חבלים בקוטר שונה! מכיוון ששני הפינים הלוחצים על החבלים מחוברים ביניהם, אם שני החבלים אינם באותו הקוטר רק אחד מהם, העבה, יילחץ ויינעל. זה במיוחד קריטי בגולש אחרון, כאשר שני החבלים מחוברים בקשר והם למעשה חבל אחד...

ניתן לחבר את השאנט לחבל בכל נקודה, גם על חבל מתוח. בכך הוא דומה להתקנים נוספים שניתן להשתמש בהם על חבל מתוח כמו רסקיו-סנדר, בכמן וקשרי פרוסיק שונים.

השאנט יכול להחליף קשרי פרוסיק למיניהם, אבל אינו מאד אמין. יש לו שתי בעיות עיקריות:

  1. בשונה ממה שהומלץ בעבר, פצל כיום ממליצים להשתמש בשאנט לאבטחה רק בתצורת גלישה של באמצעי חיכוך גבוה.
  2. כאמור, אין להשתמש בשאנט בשני חבלים בגולש אחרון, כאשר הם לא באותו קוטר.
  3. השאנט אינו ננעל על פי המצופה כשיש עומס שונה על החבלים. למשל, במקרה שאחת העגינות כושלת, וכל העומס על אחד החבלים, החבל המועמס נמתח והופך דק יותר. במקרה כזה יינעל השאנט על החבל העבה, כלומר זה שאינו מחובר לעגינה (עניין זה לא רלבנטי לגולש אחרון, מאחר ואין שתי עגינות, ועל שני החבלים יש תמיד אותו עומס).
  4. בלאי של השאנט מתבטא בפתיחה של השפתיים שלו, שעליהן החבל נלחץ בזמן נעילה. אפילו פתיחה מזערית כזו גורמת לכך שהשאנט מחליק בעומס נמוך מאד, דומה למשקל גוף של אדם.

בשנת 2012, לאחר מספר תאונות בשימוש בשאנט בתצורה של אבטחה על חבל קבוע לעבודות גובה (כאשר השאנט נגרר על ידי חבל עזר מרתמת המשתמש) פרסמה החברה הבהרה לפיה:

  1. אין להשתמש בשאנט לשימושים תעשייתיים (עבודות גובה וכו׳).
  2. אין להשתמש בשאנט בתצורות שבהן הוא אמור לבלום נפילה, מכיוון שהאינסטינקט של הנופל הוא לאחוז את החבל/ואת השאנט. במקרה כזה השאנט לא יינעל והמשתמש ייפול עד למטה. על פי הידוע, אין טכניקה שניתן להתאמן עליה כדי להתגבר באופן אמין על האינסטינקט הזה, ולכן השאנט אינו מתאים לבלימת נפילות.

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...