קריטר

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
805138797.jpg

קריטר (באנגלית Critr) הוא אמצעי חיכוך המבוסס על השמינית ודומה לה באופן שימושו, מתוצרת חברת Canyon Werks האמריקאית. בניגוד לשמינית הנפוצה, הקריטר מוכר ונפוץ בעיקר בקרב הגולשים בארה"ב ונחשב ביניהם למתאים ביותר שבאמצעי החיכוך לקניונינג.

הקריטר הוא אמצעי חיכוך ייעודי לקניונינג. הוא מאפשר הוספת חיכוך תוך כדי גלישה בצורה נוחה ונעילה בקלות,. הוא אמצעי חיכוך שמאפשר שחרור חבל מבלי לנתק אותו מהרתמה ועוד.

לקריטר חור ראשי דומה בצורתו לחור הראשי בשמינית ו-4 קרניים (2 עליונות ו2 תחתונות) הם שמאפשרות לו את האופציות הרבות לחיכוך ואת אפשרות הנעילה קלה.

לקריטר חור משני הנמצא בין חור החיבור לחור הראשי, חור זה אשר מצוי גם בהוקה יכול לשמש לאופציות חיכוך נוספות, הגלשה, ואף אבטוח מטפס.

לקריטר גומי לחץ המונע תזוזה של הטבעת בחור החיבור. אלמנט זה מונע יציאה לא מכוונת של האמצעי מהטבעת, יתרון זה משמעותי בעיקר במים זורמים שם יש סכנה שאמצעי החיכוך ייפול למים בעת ניתוק החבל.

יתרון נוסף בקריטר הוא שאין צורך לגעת באמצעי החיכוך על מנת לנתק את החבל אלא רק לפתוח את הטבעת, זה נשמע זניח אך הופך למשמעותי בגלישות ארוכות בהן אמצעי החיכוך מתחמם מאוד ועלול לגרום לכוויה בניסיון לנתק את החבל ממנו בסיום הגלישה.

הקריטר הוא מאמצעי החיכוך המאפשרים גלישה על חבלים בטווח קטרים רחב. זה משמעותי בעיקר כשמדובר בחבל בודד. בדומה לשמינית, הוא פחות נוח לשימוש בחבל כפול (יצירת הצלבות בין החבלים) . מכיוון שבטיולי קניונינג הגלישה תהיה לרוב על חבל אחד, זה לא כלכך משנה. זה רלבנטי למגוון שיטות כמו גלישה עם חבל משיכה גלישה עם בלוק גלישה עם פידלסטיק ועוד.


בדומה להודו ובניגוד למכשירים רבים אחרים זהו מכשיר סימטרי וניתן להשתמש בו בשני הצדדים בצורה זהה, יתרון זה משמעותי היות והוא כמעט ומכפיל את אורך החיים של המכשיר. נראה כי יצירתו בצורה זו נובעת מהיותו מכשיר אמריקאי שמיועד לגלישה בקניוני אבן חול ובוץ, בהם שחיקת אמצעי החיכוך מהירה מבקניונים זורמים.

מבין אמצעי החיכוך לקניונינג הקריטר נחשב בינוני מבחינת יצירת הקינקים שלו, פחות בעייתי מהסקווארל אבל יוצר יותר ליפופים מהפיראנה.

הקריטר שוקל 130 גרם, מעט כבד מהפיראנה (90 גרם) וצמוד במשקלו לסקווארל (133 גרם).

דגם הקריטר הנמכר כיום נקרא Critr 2 ונמכר בצבעים ורוד , כתום וכחול.


תרמו לדף זה: U.K.R ואחרים...