מה הבעייתיות בהבדלי משקל גדולים בין המטפס והמאבטח? ומה אפשר לעשות כדי לפתור אותה?

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שאלה מצויינת, וכמו הרבה שאלות טובות - היא עולה לא פעם ולא פעמיים, ויש לה השלכות במקרים רבים: בחורה קלה מאבטחת בחור שרירי וגדול (גם להיפך: בחור קטן ורזה שמאבטח בחורה גדולה ושרירית), הורה שמטפס עם ילד וכו'. אז כרגיל, קודם נציג את הבעייה:

הסבר כללי

Friction in binner.jpg
ילד מאבטח מבוגר בהובלה: במקרה נפילה - המטפס, שהוא כבד יותר מעיף את המאבטח והוא ייעצר בבולט הראשון
לשם הפשטות נניח שאין אמצעי חיכוך והחבל פשוט קשור (כמו בנפילת בדיקה של UIAA). במקרה כזה - כל בלימת הנפילה, או כמו שלפעמים קוראים לזה ״ספיגת האנרגייה״ מתבצעת בהתמתחות של החבל. עניין הקשר ההפוך בין מרחק הבלימה וכוח הבלימה מוסבר בפירוט כאן, כאן וכאן. בכוח מספיק גדול - המאבטח היה מתרומם והיה מוסיף להתארכות של המערכת. אם לא היה חיכוך בכלל, או שהיה חיכוך זניח, אז גם אם המטפס והמאבטח היו באותו משקל, המאבטח היה מתרומם באוויר. כוח הבלימה (אם נתעלם לרגע מההתארכות של החבל) היה משקל המאבטח, ומרחק הבלימה היה הגובה שהמאבטח עלה.

בפועל, יש חיכוך בטבעת העליונה. עניין זה מפורט (זהירות - מאמר טכני במיוחד) במאמר על איך עובדים אמצעי חיכוך? אבל כאן נסתפק במסקנה הסופית, והיא, שהחיכוך של חבל במעבר על תוף (מוט עגול) תלוי בזווית בין הכניסה שלו לתוף והיציאה שלו ממנו. במקרה של טבעת עליונה, עם חתך עגול (בקירוב) זווית המעבר של החבל היא 180° והחיכוך ייצא 40%-60%. המספר הזה הוא היחס בין המתיחויות של החבל משני צידי הטבעת. זה אומר ששני מטפסים לא באותו משקל (נניח מטפס של 90קילו ומאבטח של 60קילו) יכולים להישאר תלויים בשיווי משקל על טבעת עליונה. המשמעות המעשית היא שללא נפילה, גם אם המטפס כבד ב-40-60% מהמאבטח, המערכת יכולה להישאר בשיווי משקל. עם נפילה, אם ניתן למאבטח להתרומם מספיק - הוא יצליח לקחת את הנפילה. זה לא יהיה נעים, אולי, אבל זה יעבוד...

אם המאבטח קל מהמטפס ביותר מ-40-60%, המערכת לא תוכל להעצר וזה אומר שהמטפס ייפול עד הרצפה, והמאבטח יעלה את כל הגובה שהמטפס נפל, בערך...

אם המטפס כבד בהרבה מהמאבטח

בהובלה

בכיוון הזה הבעייתיות ברורה למדי: אם המטפס כבד בהרבה מהמאבטח, בנפילת הובלה המטפס ירים את המאבטח לאוויר. אם הפרשי המשקלים מספיק גדולים כדי להתגבר על החיכוך בטבעות - המאבטח יתרומם עד הראנר הראשון, ויעצור רק שם, עם סיכוי לא רע לפציעה מהעצירה הפתאומית ומהפגישה האלימה עם הקיר... בעייה נוספת היא השליטה בחבל. קל בזמן שמתרוממים באוויר להיבהל ולעזוב את החבל. אם זה לא קרה - יש סיכוי שפגיעה אלימה בקיר תגרום למאבטח לעזוב את החבל.בטופ-רופ

ילד מאבטח מבוגר בטופ-רופ: במקרה נפילה - המטפס, שהוא כבד יותר מעיף את המאבטח והוא ייעצר רק כשהמטפס יגיע לקרקע!

למעשה, המקרה הזה בעייתי לא רק בסיטואציה של הובלה. גם בטופ-רופ הבעייה הזו קיימת, והיא עשויה להיות חמורה יותר משתי סיבות:

  1. בטופ-רופ אין בולטים שיעצרו את ההתרוממות של המאבטח. אם הוא מתחיל להתרומם - הוא ימשיך לעלות עד שהמטפס יפגע ברצפה.
  2. בטופ רופ נקודת החיכוך היחידה של החבל היא עם הטבעת של התחנה. זה אמר שיש מעט חיכוך בהשוואה להובלה, כאשר יש כמה בולטים בין המאבטח למטפס. ככל שהחבל עובר ביותר ראנרים - יש יותר חיכוך במעבר החבל. זה אומר שיותר קל למאבטח קל להחזיק נפילה של מטפס כבד בהובלה מאשר בטופ-רופ. זאת למרות שיש יותר אנרגיה בנפילת הובלה.

אם המאבטח כבד בהרבה מהמטפס

נראה שכאן אין בעייה בטיחותית: הרי מטפס קל לא "ירים" מאבטח כבד באוויר, אבל זה לא נכון. במצב הזה כל מערכת האבטחה היא הרבה פחות דינאמית, וזה אומר שכוחות הבלימה שמתפתחים יהיו גדולים יותר. זה לא הכי טוב במסלולים ספורטיביים, אבל יכול להיות בעייה של ממש בטיפוס מסלולי טראד על עגינות לא הכי טובות. גם לזה יש פתרונות, כמובן.

פתרונות

להובלה

הפתרון המסורתי היה לחבר את המאבטח לעגינה אחורית, שתמנע ממנו לעלות באוויר. הפתרון הזה לא מתאפשר תמיד - לא בכל מקום יש עגינות אחוריות, וחיבור לעגינה כזו יפחית במידה ניכרת את הדינאמיות של האבטחה.

אבל לא להתייאש, יש כמה דברים שמאבטח קל במיוחד יכול לעשות כדי לשפר את המצב:

  1. לאבטח עם כפפות. כפפות ימנעו כוויות ממעבר מהיר של החבל, ויפחיתו את הסיכוי לפציעה. יש כפפות ייעודיות לאיבטוח, אבל כל כפפה נוחה וקצת קשיחה תעשה את העבודה.
  2. לא להקליפ את הבולט הראשון. מכיוון שהמאבטח יעצור בבולט הראשון - אולי כדאי לא להקליפ אותו... זה נכון, כמובן, כשהבולט הראשון הוא נמוך מאד. דילוג על הבולט הראשון ייתן למאבטח יותר מרחב לעלות בלי להיעצר באופן אלים. אם זה מסוכן/מפחיד למוביל אפשר להקליפ את שני הבולטים הראשונים ואז לרדת ולהוציא את החבל מהראשון, למשל.
  3. לעמוד ממש מתחת לעגינה הראשונה. זה חשוב במיוחד כי במקרה של נפילה המשיכה לא "תגרור" את המאבטח לכיוון הקיר, וכל המשקל שלו (אפילו שהוא לא כבד) יילך לטובת בלימת הנפילה.
  4. לאבטח רק עם נעליים. זכרו שבמקרה של נפילה המאבטח יעלה באוויר וייטרק בקיר. זה רעיון טוב להיות מוכנים לכך ולהתכונן לבלימה של המכה הזו עם הרגליים (ולא עם הגב או עם הידיים, למשל). זה רעיון טוב להיות תמיד עם נעליים.
  5. לחבוש קסדה. זה נכון תמיד, אבל במקרה הזה זה קריטי! לא מדובר על הגנה על הראש מאבנים או ציוד שנופל. היטרקות לא נעימה בקיר יכולה גם להיות עם הראש ועלולה להביא לפגיעת ראש.

לטופ-רופ

כאן הפתרון פשוט: חיבור המאבטח לעגינה אחורית, או אפילו לחבר את אמצעי החיכוך ישירות לעגינה האחורית הזו. זה יכול להיות בולדר, עץ או כל דבר אחר. מכיוון שבטופ-רופ אין דרישה לדינאמיות של המערכת - זה פתרון טוב ובטוח.

אוהם

בשנת 2017 הוציאה חברת אדלריד מוצר מעניין שמיועד בדיוק לפתור את הבעיה הזו. זהו ראנר ייעודי לאבטחה במקרה של הבדל משקלים גדול. היצרן אומר - עד 40קילו הפרש. מחברים אותו לבולט הראשון, והוא מוריד באופן משמעותי את הכוח שמגיע לאמצעי החיכוך ולרתמת המאבטח.

מלבד הבולט הראשון - כל השאר נשאר בדיוק אותו הדבר. האוהם לא מפריע למעבר החבל בזמן הטיפוס. בנפילה, האוהם נמשך למעלה ומוסיף כמות רבה של חיכוך והוא בעצם "מתנגד" למעבר החבל באופן חלק (אוהם היא יחידת התנגדות חשמלית, זה משחק מילים כזה).

יתרון נוסף של שימוש באוהם הוא פסיכולוגי: גם המטפס וגם המאבטח ירגישו בטוחים יותר וחפשיים יותר לטפס כרצונם, וגם ליפול... חשוב: שימוש באוהם במקרה ההפוך, כלומר - עם מטפס קל ומאבטח כבד עלול לייצר מערכת בלי מספיק דינאמיות, ועם פוטנציאל פציעה משמעותי.

ועכשיו אתם יכולים לטפס בבטחה עם מי שאתם רוצים, ללא הבדל דת, מין, גזע ומשקל. או בעצם עם הבדל משקל ...

קריאה נוספת

קישורים חיצוניים

http://wiki.imga.org.il/Roojum/2019/02/16/אוהם-יחידת-התנגדות-2/


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...