מגבת

מתוך Climbing_Encyclopedia
גרסה מ־23:01, 26 במאי 2019 מאת מיכה יניב (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שתי מגבות

מגבת היא שם כללי לטכנולוגיה לייבוש עצמים. רוב המגבות הן פשוט פיסת בד סופג שסופחת את המים על ידי מגע ישיר, אם בשפשוף או בלחיצה. כל מטפס יודע שגרזן קרח הוא הדבר השלישי הכי שימושי ביקום. רבים לא יודעים, אבל זה ברור על פי מדריך הטרמפיסט לגלקסיה, שמגבת היא הפריט השני השימושי ביותר. כמעט מיותר לציין שמדריך הטרמפיסט לגלקסיה רומז שהמדריך עצמו הוא הראשון.

כאמור, מגבת היא הפריט השני השימושי ביותר שטרמפיסט יכול לשאת עימו בעת שיטוטיו ברחבי הגלקסיה:

"מגבת, היא הדבר השימושי המאסיבי ביותר שאפשר שיהיה לטרמפיסט הבינכוכבי. במידת מה, מפני שהיא בעלת ערך מעשי גדול. אתה יכול להתעטף בה ולחמם עצמך בעוברך דרך ירחיה הקרים של ג'אגלאן ביתא; אתה יכול לשבת עליה בחופי חולות השיש הבוהקים של סנטראגינוס 5, בשואפך את אדי הים המשכרים; אתה יכול לישון, מכוסה בה, מתחת לכוכבים הזורחים זריחה אדומה כל כך בעולם המדבר של קאקראפוּן; להשתמש בה כמפרש למִינִי דוברה במורד נהר עש האיטי והעצום; להרטיבה לצורך שימוש בקרב יד-אל-יד, לכורכה סביב ראשך כדי להימנע מאדים מבילים או ממבטה של "מפצפצת החרקים הרעבתנית מטְראאָל" [1]. במקרי חירום אתה יכול לנפנף במגבתך כאות למצוקה, וכמובן, לייבש עצמך באמצעותה אם עדיין היא נראית נקייה די הצורך."

"אך חשוב יותר הוא הערך הפסיכולוגי העצום של מגבת. מסיבות לא ברורות, אם יקבּוֹע [2] נוכח שטרמפיסט זה או אחר נושא עמו את מגבתו שלו, יניח באופן אוטומטי שבבעלותו של אותו טרמפיסט גם מברשת שיניים, בגד ים, סבון, פחית ביסקוויטים, משקה, מצפן, מפה, תרסיס נגד חרקים, ביגוד למזג אוויר רטוב, חליפת חלל, כרטיסים להצגה וכן הלאה. יתרה מזו, היקבוע ישמח להשאיל כל אחד מפריטים אלה, או עשרה פריטים אחרים שהטרמפיסט "איבד בדרך" לרוע מזלו. היקבוע יאמר בלבו, שכל אדם הנוסע בטרמפים לאורכה ולרוחבה של הגלקסיה, מסתפק במועט, מבקר בפרבריה, נאבק לנוכח סיכויים אפסיים, מנצח ועם זאת יודע היכן המגבת שלו, הוא בבירור אדם שאין לזלזל בו. ומכאן צמח משפט שהפך לנכסי צאן ברזל, בסלנג של הטרמפיסט המצוי. כמו "הי, שסרת את המגניב ההוא, פורד פרפקט? זה מזניב אחד שבאמת יודע איפה המגבת שלו." [3]

לכן, המדריך ממליץ לטרמפיסטים תמיד לשאת עימם מגבת כדי ליצור את הרושם שהם יהיו אורחים טובים. מלבד זאת, מגבת יכולה לשמש כערסל, שמיכה או שכמיה. אפשר להספיג את פינות המגבת בוויטמינים, ואף לשזור פיסות תייל לתוכה. אפשר לקשור את פינות המגבת וליצור תיק. אם המגבת רטובה, אפשר אפילו להשתמש בה ככלי נשק לעת מצוא בתגרות ואם המגבת יבשה, אז אפשר גם להתנגב בה, אם היא מספיק נקייה.


[1]חיה מטומטמת עד אימה, המניחה כי אם אתה אינך רואה אותה, גם היא אינה רואה אותך - טיפשה כמו בלטה אבל מאוד מאוד רעבתנית.
[2] יקבוע: שאינו טרמפיסט.
[3] שסרת: פגשת, ראית, שכבת עם, הכרת. מגניב: ברנש יחדני ממש. מזניב: ברנש יחדני לאללה.

מתוך הספר "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה" מאת דאגלס אדאמס, הוצאת כתר, 1985. תרגום: מתי ונגריק ודנה לדרר

יום המגבת

יום המגבת חל ב-25.5, לזכרו של הסופר דאגלס אדאמס (1952-2001), מחבר מדריך הטרמפיסט לגלקסיה. ביום זה לוקחים עימם מעריצי הסופר ומוקירי זכרו לוקחים עימם מגבת לכל מקום שאליו הם הולכים. יום המגבת נחגג לראשונה ב-25.5.2001, שבועיים אחרי מותו של אדאמס, מכיוון שזה היה הזמן הקצר ביותר שבו ניתן היה להפיץ את הידיעה על קיומו של היום. לתאריך הזה אין משמעות בסדרת מדריך הטרמפיסט לגלקסיה, ולכן הוצעו מספר תאריכים חלופיים ליום, כמו ה-11.2 (היום ה-42 בשנה), אחד מימי חמישי ה-11.3 (יום ההולדת של אדאמס) וה-11.5 (מותו). אולם, תאריך היום לא השתנה, כדי לשמור על המסורת.

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...