טלמרק

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Telemark stance.jpg

טלמרק (באנגלית: Telemark skiing) הוא סגנון סקי שמיועד לחציית מרחקים גדולים, ומאפשר לרדת, אבל גם לעלות. זאת בניגוד לסקי אלפיני שמיועד לירידה של מדרונות שלג בלבד.

השם "טלמרק" נקרא על שם האזור בנורבגיה בו פותח הסגנון. סגנון זה מאפשר לקחת פניות מדויקות ואלגנטיות כאשר גולשים במורד הר, גם כאשר מדובר בתנאים קשים ובמסלול מאולתר. כמו כן ניתן לנוע במישור עם ציוד הטלמרק. בדומה לסקי קרוס קאנטרי החיבור בין המגף למגלשי הסקי הוא רק בחלק הקדמי של כף הרגל בעוד שהחלק האחורי חופשי. התצורה הזאת מאפשרת שימוש מסוים בסגנונות של הסקי למרחקים מה שמאפשר התניידות כמעט בכל תנאי שטח, כולל עליות. הסקי הזה פופולרי הן כספורט עממי והן כספורט תחרותי בייחוד בצפון אמריקה וסקנדינביה.

ציוד

מגלשים

מגלשי הסקי של הטלמרק דומים בצורתם למגלשי סקי אלפיני, ןיש להם שפות (edges) מפלדה וליבה (core) הנותנת להם קשיחות וגמישות. אורך המקלות הוא בהתאם לתצורת המסלול. בירידות משתמשים במקלות קצרים כמו בסקי אלפיני, במישורים ועליות משתמשים במקלות ארוכים כמו בסקי קרוס-קאונטרי. הגולשים העממיים בדרך כלל משתמשים במקלות מתכווננים.

נעלים

Telemark boots.jpg

המגפיים עשויים לרוב מפלסטיק קשיח ומתחברים למגלשיים בשלושה פינים או בכבל הנפוץ יותר היום. לקדמת סוליית הנעל יש לשון ארוכה קשיחה שמתחברת לבינדינגס, ואיזור לא קשיח מעל בסיס הבהונות, המאפשר כיפוף של כף הרגל כאשר העקב מתרומם.

ביינדינגס

Telemark bindings.jpg

החיבור של הנעל למגלש דומה לחיבור המקובל בסקי קרוס-קאונטרי. הביינדינגס מחוברים לנעליים כאשר קדמת הנעל צמודה למגלש, והחלק האחורי שלה, העקב, חופשי. בניגוד לסקי הרים (ski-touring או ski-mountaineering), בטלמרק אין אפשרות (וגם אין צורך) לנעול את העקב לצורך ירידה.

סגנון

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...