טכניקת חבל יחיד

מתוך Climbing_Encyclopedia
גרסה מ־14:05, 3 באפריל 2023 מאת Shmulik (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אם התכוונת להובלה בחבל יחיד - זה נמצא כאן.

טכניקת חבל יחיד (באנגלית SRT - Single Rope Technique) הינו טכניקה מקובלת במערות המתייחסת לגלישה, טיפוס, הרמת ציוד וכו׳. כל העבודה נעשית בחבל אחד.

חבל יחיד במערנות

במערות גדולות ומורכבות מעדיפים לעבוד עם חבל יחיד מתוך שיקולי נוחות, פשטות ומהירות. מכיוון שבמערות בדרך כלל משאירים את החבלים כדי לטפס עליהם בדרך החוצה מן המערה, אין צורך בטכניקות להחזרת החבל כמו בגולש אחרון בקניונינג או בגלישה ממסלולי טיפוס.

טכניקת חבל יחיד היא צורת העבודה המועדפת במערנות. מכיוון שבעבודה כזו מתנתקים ומתחברים לחבל לעיתים קרובות, פותחו אמצעי חיכוך המאפשרים ניתוק החבל בלי ניתוק מהרתמה. כך קטן הסיכוי לאבד את אמצעי החיכוך. בקבוצה זו אמצעים שונים, וביניהם סולם, סטופ ואמצעים נוספים.

חבל יחיד בקניונינג

בקניונינג בוחרים לפעמים לגלוש על חבל יחיד, ואז להחזיר את החבל בטכניקות מתאימות כמו גלישה עם חבל משיכה, גלישה עם פידלסטיק

זה מקובל במספר קטגוריות של מקרים:

גלישות ארוכות

גלישות מאד ארוכות מתאפיינות בזרימה לא טובה של החבל (חיכוך רב) בתחילת הגלישה בגלל משקל החבל שתלוי מתחת לאמצעי החיכוך. בחבל יחיד הזרימה טובה יותר.

משיכת חבל בעייתית

בגלישות שבהן החיכוך עם הסלע מקשה על משיכת החבל, הגולש האחרון עשוי לבחור בגלישה על חבל יחיד עם חבל משיכה המחובר לניצרה, כך שבמשיכה חזקה שני החבלים נופלים ואין צורך למשוך את כל החבל דרך העיגון.

נחלים עם זרימה חזקה

קניונינג בנחלים עם זרימה חזקה דורש מספר התאמות. אחת מהן היא גלישה על חבל יחיד. במקרה כזה מתחברים לעיגון בתצורה שתאפשר החזרת החבל כמו גלישה עם בלוק.

התאמות נוספות הן בחירה באמצעי חיכוך מתאימים כמו שמינית מיוחדת לקניונינג או אמצעי חיכוך שמתנתקים גם תחת עומס דה-ג'אמפ. 

בעבודה עם חבל יחיד יש להקדיש תשומת לב מיוחדת לכך שהחבל לא יעבור על פינות חדות שעלולות לחתוך אותו. זכרו - זהו חבל יחיד ואין לו גיבוי.

קריאה נוספת


תרמו לדף זה שמוליק, מיכה יניב ואחרים...