הולכים יחד

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הולכים יחד (באנגלית: moving together או simul-climbing, קיצור של simultanious climbing), זו שיטת טיפוס בה כל השותפים לטיפוס נעים יחד בעת ובעונה אחת. שיטה זו נפוצה במיוחד במסלולים אלפיניים ומסלולי סלע ארוכים, אך ניתנת לביצוע בכל מסלול. אם ניקח לרגע את המקרה הפשוט של טיפוס סלע, במקום שהמאבטח יעמוד במקום, והמוביל יתקדם, שני השותפים נעים יחד על הסלע. במקרה שאחד המטפסים נופל, השני מהווה את המשקל הנגדי.

בדומה להובלה רגילה, המוביל שם עגינות וראנרים ומקליפ בהם את החבל, והשני מנקה את המסלול. בשונה מהובלה רגילה, הפיץ' נגמר רק כאשר המוביל השתמש בכל הציוד לעגינות. המוביל עוצר, בונה תחנה ומאבטח את השני שלו. כאשר השני מגיע אליו, הם מארגנים את הציוד וממשיכים הלאה.

יש לציין, ששיטה זו דורשת מיומנות גבוהה מאוד משני המטפסים, ויש בה סיכון רב יותר. אך יש בה יתרון משמעותי - מהירות. במסלולים ארוכים בהם הזמן הוא גורם קריטי משתדלים המטפסים להשתמש בשיטה זו, כל עוד אפשר, כדי להתקדם מהר יותר. לאור הסיכון, והצורך במיומנות גבוהה, מבצעים שיטה זו בדר"כ בקטעים קלים של הטיפוס, בהם הסיכוי לנפילה נמוך.

שימו לב, בשיטה זו המטפס הטוב מבין השניים מטפס שני (ולא ראשון), משתי סיבות:

  1. הסיכוי לנפילה של השני קטנים יותר, והוא לא ימשוך את המוביל ויתלוש אותו מן המסלול.
  2. מספר שניים לעולם לא יעכב את המוביל ויקשה עליו להתקדם, כי הוא תמיד יכול לטפס יותר מהר ממנו.

איבטוח בטיפוס סימולטני

בשנים האחרונות הופיעו מספר אמצעים קטנים וקלים שיכולים לשמש כאלחוזרים לחבל אחד. האמצעים הבולטים הם טיבלוק (של Petzl), רופ-מן (של Wild Country) ודאק (של Kong) וגם מיקרו-טרקציון של פצל. עלה הרעיון לשים אלחוזר כזה על העגינות שבין שני המטפסים שהולכים יחד. הרעיון הוא, שכל זמן שהם מטפסים, החבל רץ בכיוון למעלה. במקרה של נפילת המוביל, המשקל של השני משמש לו כמשקל נגדי ובולם את הנפילה. במקרה של נפילת השני, החבל ננעל באופן מידי באלחוזר, והנפילה לא משפיעה על המוביל. השיטה מתוארת בפירוט כאן.

זה נשמע כמעט אידיאלי, אבל בניסויים שנערכו התוצאות לא היו חד משמעיות, ולא ברור אם השיטה מומלצת.

בכל מקרה, הדבר החשוב ביותר הוא לשמור על החבל מתוח כדי שאם תהיה נפילה היא לא תהיה בפקטור גבוה, מכיוון שהמכשירים הללו אינם מיועדים לשימוש כזה.. זה דורש מן המוביל ומן השני שלו להיות מאד סבלניים (רעיון טוב בטיפוס מסלולים ארוכים, ובחיים בכלל), וערניים.

קריאה נוספת

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...