קשר שמונה עם שתי לולאות

מתוך Climbing_Encyclopedia
גרסה מ־03:17, 4 בפברואר 2021 מאת מיכה יניב (שיחה | תרומות) (החלפת טקסט – "מייד" ב־"מיד")
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קשר שמונה עם שתי לולאות. הלולאה הכהה יותר, זו שמקיפה את כל הקשר, צריכה להיות קרובה לשתי הלולאות הסופיות

קשר שמונה עם שתי לולאות (באנגלית:Figure of Eight Double loop, או בכינוי החיבה: Bunny Ears) מבוסס על קשר שמונה ושייך לאותה משפחה יחד עם לולאת שמונה וקשר פלמי. קשר זה שימושי כאשר רוצים יותר מנקודת חיבור אחת, במיוחד בתחנות ובעמדות חילוץ.

זהו קשר חזק מאד ונוח להתרה גם לאחר שעמד בעומס גדול. מסיבה זו, לפעמים בוחרים להשתמש בו גם במקרים בהם לא דרושה יותר מנקודת חיבור אחת, אבל יודעים שהעומס על הקשר יהיה גדול.

הצורה הנכונה יותר (והקומפקטית) של הקשר היא כאשר הלולאה שחובקת את כל הקשר (שהיא כהה יותר בציור) קרובה ביותר אל שתי הלולאות. זה יוצר הרבה יותר חיכוך בין קטע חבל זה לשאר הקשר. המשמעות המידית היא שהלולאות לא יכולות לשנות את גודלן במשיכה, גם לא בעומס גבוה, או במתיחה בכיוון מסויים. בצורה זו הקשר בטיחותי הרבה יותר.

אם משחקים קצת עם הקשר, אפשר לראות כי בצורות אחרות, כאשר הקטע המוזכר רחוק מהלולאות, אפשר למשוך את אחת הלולאות, ולהגדיל אותה, ע"י "גניבת" חבל, מהלולאה השנייה. אם מגדילים לולאה אחת מספיק, על חשבון השניה - הקשר מתפרק. כאשר הוא קרוב ללולאות ויש יותר חיכוך, ההתרה הספונטאנית של הקשר אינה אפשרית.


תרמו לדף זה: מיכה יניב, עומר שביט ואחרים...