רתמות

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

רתמה (באנגלית: harness, בצרפתית: baudrier) היא מערך של רצועות התפורות יחד כך שאדם יכול להיתלות בהן על חבל. קיימות רתמות לטיפוס, רתמות לעבודה, רתמות חזה ורתמות גוף מלא. ניתן לבנות רתמה מאולתרת מרצועה או חבל בעזרת קשרים.

Harnessparts.jpg

חלקי הרתמה

  • אבזמים
  • לולאות ל[[איבטוח] ותליה (belay loop)
  • לולאות לציוד (gear loops)

מיון על פי מבנה

רתמות ישיבה

רתמה לפלג הגוף התחתון. קיימות רתמות קלות ופשוטות, לטיפוס ורתמות מאסיביות ומרופדות, לעבודה על חבל (עבודות גובה וחילוץ).

רתמות חזה

Chestharness.jpg

רתמה לפלג הגוף העליון, המתחברת לרתמת ישיבה כדי ליצור רתמת גוף.
רתמות גוף מלא

רתמה שנקודת התליה שלה גבוהה יותר. השימוש ברתמת גוף מומלץ במקרים בהם מרכז הכובד גבוה: אנשים גדולים וכבדים וילדים קטנים (בהמשך).מיון על פי שימוש

רתמות לטיפוס וגלישה

קיימות רתמות במידה קבועה ורתמות מתכווננות. ככל שהרתמה מתכווננת יותר, כך היא כבדה יותר (כי יש בה רצועות ארוכות יותר ואבזמים).

רתמה לטיפוס אלפיני ולמסלולים ארוכים

Alpineharness.jpg

בקבוצה זו רתמות שניתן ללבוש מעל בגדים, בלי להכניס את הרגליים (עם נעלי פלסטיק וקרמפונים) ללולאות הרתמה. תכונה נוספת היא שניתן לפתוח את לולאות הרגליים ולהוריד את המכנסיים, בלי להתנתק מן החבל, מה שיכול להיות שימושי במסלולים ארוכים ובסביבה אלפינית. שים לב, בחלק מן הדגמים (כמו בתמונה) תכונה זו מתאפשרת בגלל העדר לולאת החיבור (ביליי לופ) והחבל נקשר ישירות לשני חלקי הרתמה.
רתמה לטיפוס ספורטיבי

Sportharness.jpg

רתמות לטיפוס ספורטיבי הן בד"כ קלות במשקל ופשוטות במבנה. רתמה כזו לרוב אינה מתכווננת שכן היא מיועדת לשימוש על ידי אדם אחד, ולכן מתאימה לו. לרתמות ספורטיביות יש רצועות צרות, מעט ריפוד ואבזמים קטנים, כדי להוריד משקל. בשנים האחרונות משתמשים יותר ויותר בחומרים קלים. דיינימה הופך פופולארי כי הוא חומר קל וחזק, למרות שדיינימה אינו עמיד בשחיקה ורתמות המיוצרות מחומר זה מתבלות במהירות רבה יותר.רתמה לילדים

Kidsharness.jpg

רתמה לילדים היא רתמת גוף מלא עם נקודת תליה גבוהה יותר. אצל ילדים מרכז הכובד גבוה כי הראש אצלם גדול ביחס לגוף

רתמות עבודה

Workharness.jpg


למה כדאי לשים לב כשקונים רתמה

קודם כל - לנוחות. במיוחד לטיפוס, חשוב להקפיד שהרתמה אינה מגבילה את התנועה, מאפשרת להרים רגליים גבוה, להסתובב ולזוז. מומלץ לבקש מהמוכר בחנות להיתלות ברתמה בחנות, ולשבת בתלייה בתוכה כמה דקות. זהו שירות שחייב להיות קיים בכל חנות שמוכרת רתמות.

עניין שני, לולאות לציוד. רתמה למטפס ספורטיבי בדרך כלל לא צריכה יותר מ10-12 ראנרים על לולאות הציוד, וזה לא כבד במיוחד. מטפס טראד, שרוצה להוביל עם סט שלם של אבני עיגון, ראנרים ארוכים והרבה ציוד באופן כללי, צריך לשים לב שהרתמה עדיין נוחה עם כל הציוד הזה.


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...