תחנה מתארכת

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
התחנה במצב המקוצר שלה. יש משטח נוח להתחברות של הגולשים רחוק משפת המצוק. המעבר של שפת המצוק נוח ופשוט. במצב הזה יהיה קשה מאד למשוך את החבל
התחנה במצב המוארך שלה. ההתחברות לא נוחה אבל אין הרבה חיכוך על שפת המצוק והחבל יירד בקלות

תחנה מתארכת (באנגלית: Courtesy Rigging או Courtesy Rig) הוא כינוי לתחנה שמסודרת לנוחותם (זה הנימוס, ה-Courtesy) של הגולשים הפחות מנוסים. פרקטיקה זו שימושית במיוחד במקומות בהם צפויה בעיה במשיכת החבל לאחר הגלישה (כי העיגון רחוק משפת המצוק/מפל, למשל). אם בונים תחנה שתענה על הצורך במשיכת החבל, היא תהיה קרובה מדי לשפת המצוק ותהיה לא נוחה ומסוכנת להתחברות הגולשים.

במקרה כזה מכינים את התחנה כך שהעיגון רחוק, אבל יש לו הארכה שמגיעה עד שפת המצוק (רצועה או חבל קצר). בשלב השני, מקצרים את הרצועה עם טבעת או ראנר, כך שהחבל מחובר ישירות לעיגון הרחוק.

כל הגולשים מתחברים לחבל עם אמצעי חיכוך, פרוסיק וכו׳ בחלק שקרוב לעגינה עצמה (ורחוק משפת המצוק).

הגולש האחרון (שהוא גם המנוסה ביותר), מאריך את התחנה למקומה הסופי, עובר את שפת המצוק בזהירות (לפעמים תוך שימוש ברצועה עצמה, או בחבל עזר קצר), מעביר את העומס לתחנה ולחבל - וגולש.

דגשים

  1. אורך הרצועה צריך להיות כך שכאשר היא פרושה לכל אורכה, הקצה, נמצא קרוב או אפילו מעבר לשפת המצוק/מפל. במקום ממנו יהיה קל מאוד למשוך את החבל ואין סיכוי שהחבל יתקע במשיכה.
  2. העברת העומס לחבל על התחנה המוארכת הוא נקודת מסוכנת. כדאי להתחבר עם אמצעי חיכוך נעול ולרדת אל מתחת למיילון בזהירות רבה.
  3. יתרון נוסף של השיטה הוא שהעגינה נבדקת (על ידי רוב הגולשים) בלי השפשוף והשחיקה של רצועת ההארכה (או חבל ההארכה) על שפת המצוק.

תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...