שאנט

מתוך Climbing_Encyclopedia
גרסה מ־08:30, 27 במאי 2007 מאת Admin (שיחה | תרומות) (דף חדש: left '''שאנט''' הוא מכשיר של חברת Petzl, המיועד לאבטחה בגולש אחרון. השאנט ניתן להזזה לאורך ...)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Shunt.jpg

שאנט הוא מכשיר של חברת Petzl, המיועד לאבטחה בגולש אחרון. השאנט ניתן להזזה לאורך החבל כשאין עליו עומס, וננעל על החבל כשיש עליו עומס. המכשיר מתוכנן לחבל אחד או שני חבלים, אך עם הסתייגות (ראה בהמשך).

לשאנט יש שני פינים הלוחצים את החבלים אל גוף המכשיר ויוצרים נעילה על ידי חיכוך. אין כמעט נעילה על ידי כיפוף של החבל (מה שקוראים "שבירה"), ולכן בעומס מסויים השאנט מחליק. מקובל כי שאנט מחליק בעומס של 400ק"ג, לערך. זה תלוי, כמובן, בתכונות החבל והשאנט: קוטר החבל, צפיפות המעטפת של החבל ומידת הבלאי של החבל כמו גם של השאנט עצמו.

שאנט מתאים לעבודה בחבל אחד של 10-11מ"מ או בשני חבלים בקוטר 8-11מ"מ. אין להשתמש בשאנט על שני חבלים בקוטר שונה! מכיוון ששני הפינים הלוחצים על החבלים מחוברים ביניהם, אם שני החבלים אינם באותו הקוטר רק אחד מהם, העבה, יילחץ ויינעל.

השאנט יכול להחליף קשרי פרוסיק למיניהם, אבל אינו מאד אמין. יש לו שתי בעיות עיקריות:

1. השאנט אינו ננעל על פי המצופה כשיש עומס שונה על החבלים. למשל, במקרה שאחת העגינות כושלת, וכל העומס על אחד החבלים, החבל המועמס נמתח והופך דק יותר. במקרה כזה יינעל השאנט על החבל העבה, כלומר זה שאינו מחובר לעגינה.

2. בלאי של השאנט מתבטא בפתיחה של השפתיים שלו, שעליהן החבל נלחץ בזמן נעילה. אפילו פתיחה מזערית כזו גורמת לכך שהשאנט מחליק בעומס נמוך מאד, דומה למשקל גוף של אדם.


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...