שאנט

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שאנט על חבל כפול
מעבר החבל בשאנט

שאנט הוא מכשיר של חברת Petzl, המיועד לאבטחה עצמית בגולש אחרון. השאנט ניתן להזזה לאורך החבל כשאין עליו עומס, וננעל על החבל כשיש עליו עומס. המכשיר מתוכנן לחבל אחד או שני חבלים, אך עם הסתייגות (ראה בהמשך). השאנט מתוכנן למטרות ספציפיות: הוא תוכנן במקור לתחום המערנות (ע"י פרדיננד פצל, אבי המשפחה שהקימה את המפעל הנושא שם זה כיום). בארץ, שימושו העיקרי של השאנט, כאמור, הוא לאבטחה עצמית בגולש אחרון.

לשאנט יש שני פינים הלוחצים את החבלים אל גוף המכשיר ויוצרים נעילה על ידי חיכוך. אין כמעט נעילה על ידי כיפוף של החבל (מה שקוראים "שבירה"), ולכן בעומס מסויים השאנט מחליק. מקובל כי שאנט מחליק בעומס של 400ק"ג, לערך. זה תלוי, כמובן, בתכונות החבל והשאנט: קוטר החבל, צפיפות המעטפת של החבל ומידת הבלאי של החבל כמו גם של השאנט עצמו.

שאנט מתאים לעבודה בחבל אחד של 10-11מ"מ או בשני חבלים בקוטר 8-11מ"מ. אין להשתמש בשאנט על שני חבלים בקוטר שונה! מכיוון ששני הפינים הלוחצים על החבלים מחוברים ביניהם, אם שני החבלים אינם באותו הקוטר רק אחד מהם, העבה, יילחץ ויינעל. זה במיוחד קריטי בגולש אחרון, כאשר שני החבלים מחוברים בקשר והם למעשה חבל אחד...

ניתן לחבר את השאנט לחבל בכל נקודה, גם על חבל מתוח. בכך הוא דומה להתקנים נוספים שניתן להשתמש בהם על חבל מתוח כמו רסקיו-סנדר, בכמן וקשרי פרוסיק שונים.

השאנט יכול להחליף קשרי פרוסיק למיניהם, אבל אינו מאד אמין. יש לו שתי בעיות עיקריות:

  1. השאנט אינו ננעל על פי המצופה כשיש עומס שונה על החבלים. למשל, במקרה שאחת העגינות כושלת, וכל העומס על אחד החבלים, החבל המועמס נמתח והופך דק יותר. במקרה כזה יינעל השאנט על החבל העבה, כלומר זה שאינו מחובר לעגינה (עניין זה לא רלבנטי לגולש אחרון, מאחר ואין שתי עגינות, ועל שני החבלים יש תמיד אותו עומס).
  2. בלאי של השאנט מתבטא בפתיחה של השפתיים שלו, שעליהן החבל נלחץ בזמן נעילה. אפילו פתיחה מזערית כזו גורמת לכך שהשאנט מחליק בעומס נמוך מאד, דומה למשקל גוף של אדם.

תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...