רתמות מאולתרות

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

רתמות מאולתרות הן רתמות שאינן מוכנות ותפורות במפעל, אלא מוכנות במקום מ[[חבלים|חבל] קצר, מקצה חבל או מרצועה. אפשר להשתמש בהן לגלישה ולטיפוס, אם כי הן נחשבו כפתרון למקרה חירום בלבד. רתמות כאלה היו בעבר בשימוש נרחב, כשקשה היה להשיג ציוד טיפוס בארץ, וכיום כמעט ואין רואים אותן. יש כאלה (בעיקר גולשים צעירים, כפי הנראה) שמתקמצנים על רתמה "אמיתית" ומסתפקים ברצועה רחבה, שעולה הרבה פחות מרתמה קנויה.

רתמות מאולתרות הן בפרוש פחות נוחות, וזהו אחד החסרונות העיקריים שלהן. בנוסף, כל טעות בקשירת הרתמה הופכת אותה למסוכנת מאד. כיום, כשרתמות מוכנות אינן יקרות והן זמינות בכל חנות ציוד, הן אינן מומלצות לשימוש יומיומי.

תיאור הרתמות המאולתרות מופיע כאן לשם השלמות ועבור אלה שמעוניינים להגיע לרמה גבוהה יותר של היכרות והבנה של הציוד והטכניקות של שימוש בו.

רתמות ישיבה מרצועה

ריתמת חיתול

רתמת חיתול

רתמת חיתול: רתמת חיתול היא הרתמה המהירה ביותר להכנה אך אינה נוחה מאד ונופלת מן הגוף מיד בהזדמנות הראשונה. רתמה כזו אידיאלית לטיולים שיש בהם קטעי הליכה ארוכים וביניהם קטעי גלישה קצרים, או למקרי חירום בהם נדרשת רתמה.
ריתמת סוואמי

ריתמת סוואמי (ללא קשרים)

זוהי רתמה פשוטה להכנה, וקיימת בשתי צורות: עם וללא קשרים. הצורה הפשוטה, ללא הקשרים, יותר מהירה יותר לקשירה אך נוטה לאבד את צורתה מהר למדי וטובה לשימוש לזמן קצר.

ריתמת סוואמי עם קשרים

ריתמת סוואמי (עם קשרים)

רתמה שוויצרית

נקראת לפעמים ערסל שוויצרי. רתמה נוחה מאד מרצועה רחבה. שומרת את צורתה לזמן ארוך אם כי הקשרים עלולים לשנות את מקומם לאורך רצועת המתניים.


זו הורסיה השניה, עם הקשרים. רתמה כזו שומרת את צורתה ונשארת בדיוק כפי שהוכנה בתחילת יום הטיפוס. רתמה זו דורשת מעט תרגול כדי לבנות אותה בגודל המדוייק וצריך שתהיה מעט הדוקה 'מדי', כי היא מתרפה מעט עם התהדקות הקשרים.

רתמות חזה מרצועה

חזייה

רתמות מחבל

ריתמה מקצה חבל

זוהי רתמה פשוטה וטובה שיעילה לטיפוס או לאיבטוח על אותו חבל בלבד. היא דומה לרתמה מחבל אישי קצר.

ריתמה מחבל אישי

רתמה כזו אפשר להכין גם מחבל קצר. אורך החבל הנדרש הוא בערך שלושה מטרים. רתמה מחבל אינה נוחה כמו רתמה מרצועה ואם הכוונה לטיפוס של מספר מסלולים, או יום שלם, כדאי להשיג רצועה.

הריתמה של שחר


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...