הבדלים בין גרסאות בדף "קשר שמונה עם שתי לולאות"

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(דף חדש: left|150px)
 
 
(16 גרסאות ביניים של 2 משתמשים אינן מוצגות)
שורה 1: שורה 1:
[[תמונה: doublehuit.jpg|left|150px]]
+
[[תמונה: doublehuit.jpg|שמאל|ממוזער|450px|קשר שמונה עם שתי לולאות. הלולאה הכהה יותר, זו שמקיפה את כל הקשר, צריכה להיות קרובה לשתי הלולאות הסופיות]]
 +
'''קשר שמונה עם שתי לולאות''' (באנגלית:'''[[Figure of Eight Double loop]]''', או בכינוי החיבה: Bunny Ears) מבוסס על [[קשר שמונה]] ושייך לאותה משפחה יחד עם [[לולאת שמונה]] ו[[קשר פלמי]]. קשר זה שימושי כאשר רוצים יותר מנקודת חיבור אחת, במיוחד ב[[תחנות]] ובעמדות [[חילוץ]].
 +
 
 +
זהו קשר [[חוזק בקשרים|חזק מאד]] ונוח להתרה גם לאחר שעמד בעומס גדול. מסיבה זו, לפעמים בוחרים להשתמש בו גם במקרים בהם לא דרושה יותר מנקודת חיבור אחת, אבל יודעים שהעומס על הקשר יהיה גדול.
 +
 
 +
הצורה הנכונה יותר (וה[[קומפאקטיות|קומפקטית]]) של הקשר היא כאשר הלולאה שחובקת את כל הקשר (שהיא כהה יותר בציור) קרובה ביותר אל שתי הלולאות. זה יוצר הרבה יותר [[חיכוך]] בין קטע [[חבלים|חבל]] זה לשאר הקשר. המשמעות המידית היא שהלולאות לא יכולות לשנות את גודלן במשיכה, גם לא בעומס גבוה, או במתיחה בכיוון מסויים. בצורה זו הקשר [[בטיחות בקשרים|בטיחותי]] הרבה יותר.
 +
 
 +
אם משחקים קצת עם הקשר, אפשר לראות כי בצורות אחרות, כאשר הקטע המוזכר רחוק מהלולאות, אפשר למשוך את אחת הלולאות, ולהגדיל אותה, ע"י "גניבת" חבל, מהלולאה השנייה. אם מגדילים לולאה אחת מספיק, על חשבון השניה - הקשר מתפרק. כאשר הוא קרוב ללולאות ויש יותר חיכוך, ההתרה הספונטאנית של הקשר אינה אפשרית.
 +
===קירבה לקשרים אחרים===
 +
כאמור,  [[קשר שמונה עם שתי לולאות]] יחד עם [[לולאת שמונה]], [[לולאת שמונה עוקב]], [[קשר שמונה עם שלוש לולאות]] ו[[קשר פלמי]] הם כולם צורות שונות של אותו הקשר. כך גם [[קשר שמונה שטוח שמונה]], שהוא [[:קטגוריה:קשרי חיבור חבלים|קשר חיבור חבלים]]. כולם מבוססים על [[קשר שמונה]].
 +
 
 +
----
 +
תרמו לדף זה: [[משתמש: מיכה יניב|מיכה יניב]], עומר שביט ואחרים...
 +
 
 +
[[קטגוריה:קשרים]][[קטגוריה:לולאות]][[קטגוריה:קשרי קצה חבל]][[קטגוריה: טיפוס]] [[קטגוריה:קשרי אמצע חבל]]

גרסה אחרונה מ־00:29, 30 באוקטובר 2022

קשר שמונה עם שתי לולאות. הלולאה הכהה יותר, זו שמקיפה את כל הקשר, צריכה להיות קרובה לשתי הלולאות הסופיות

קשר שמונה עם שתי לולאות (באנגלית:Figure of Eight Double loop, או בכינוי החיבה: Bunny Ears) מבוסס על קשר שמונה ושייך לאותה משפחה יחד עם לולאת שמונה וקשר פלמי. קשר זה שימושי כאשר רוצים יותר מנקודת חיבור אחת, במיוחד בתחנות ובעמדות חילוץ.

זהו קשר חזק מאד ונוח להתרה גם לאחר שעמד בעומס גדול. מסיבה זו, לפעמים בוחרים להשתמש בו גם במקרים בהם לא דרושה יותר מנקודת חיבור אחת, אבל יודעים שהעומס על הקשר יהיה גדול.

הצורה הנכונה יותר (והקומפקטית) של הקשר היא כאשר הלולאה שחובקת את כל הקשר (שהיא כהה יותר בציור) קרובה ביותר אל שתי הלולאות. זה יוצר הרבה יותר חיכוך בין קטע חבל זה לשאר הקשר. המשמעות המידית היא שהלולאות לא יכולות לשנות את גודלן במשיכה, גם לא בעומס גבוה, או במתיחה בכיוון מסויים. בצורה זו הקשר בטיחותי הרבה יותר.

אם משחקים קצת עם הקשר, אפשר לראות כי בצורות אחרות, כאשר הקטע המוזכר רחוק מהלולאות, אפשר למשוך את אחת הלולאות, ולהגדיל אותה, ע"י "גניבת" חבל, מהלולאה השנייה. אם מגדילים לולאה אחת מספיק, על חשבון השניה - הקשר מתפרק. כאשר הוא קרוב ללולאות ויש יותר חיכוך, ההתרה הספונטאנית של הקשר אינה אפשרית.

קירבה לקשרים אחרים

כאמור, קשר שמונה עם שתי לולאות יחד עם לולאת שמונה, לולאת שמונה עוקב, קשר שמונה עם שלוש לולאות וקשר פלמי הם כולם צורות שונות של אותו הקשר. כך גם קשר שמונה שטוח שמונה, שהוא קשר חיבור חבלים. כולם מבוססים על קשר שמונה.


תרמו לדף זה: מיכה יניב, עומר שביט ואחרים...