קשר פרוסיק צרפתי

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Frenchprusikknot1.jpg
Frenchprusikknot2.jpg

קשר פרוסיק צרפתי (באנגלית: French Prussik knot) הוא אחד הקשרים השימושיים ביותר בקטגורית הקשרים הבלתי מחליקים. פרוסיק צרפתי ניתן להזזה על החבל גם כשהוא תחת עומס (בניגוד לקשר פרוסיק, קשר קלמהייסט ואחרים)), ולכן מצויין לשימוש כאמצעי איבטוח עצמי בגלישה, ובמצבים נוספים. תכונה זו של פרוסיק צרפתי היא שימושית בכל מקרה בו צריך להעביר עומס מנקודה אחת לאחרת על חבל מתוח. מצהים כאלה הם אופיניים לטיפוס מלאכותי ובמצבים בהם נדרשים כישורי פתרון תקלות על חבל.


הפרוסיק הצרפתי מבוסס על חיכוך בין החבל לפרוסיק במספר רב של נקודות. מידת החיכוך תלוייה במספר רב של פרמטרים וביניהם: העוביים השונים של החבל והפרוסיק, עד כמה הם בלויים וכמה אורך נשאר לפרוסיק אחרי הקשירה (שמשפיע על ההידוק של הפרוסיק על החבל). כל אלה קובעים את מספר הליפופים המינימאלי הדרוש לנעילה, והמקסימאלי המאפשר הזזה של הפרוסיק. קשה להעריך את כל אלה יחד, ולכן חשוב תמיד לבדוק קשר פרוסיק צרפתי לפני השימוש בו. בגלל שפרוסיק צרפתי ניתן להזזה על החבל תחת עומס, חשוב להשתמש רק בפרוסיקים מחומר כמו ניילון, שאינו ניתך בטמפרטורה נמוכה. האזהרה נגד שימוש בפרוסיקים מדיינימה חמורה במיוחד לגבי פרוסיק צרפתי. זאת בגלל טמפרטורת ההתכה הנמוכה של דיינימה.

בקשר פרוסיק צרפתי עומס הקריעה גדול פי שניים מזה של שאר הקשרים הלא מחליקים הבנויים מפרוסיקים, כי העומס מתחלק בין ארבע החבלים המגיעים אל הטבעת לעומת שני חבלים בכל שאר הקשרים בקבוצה זו.