קשר פרוסיק ספרדי

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קשר פרוסיק ספרדי. שימו לב לאורכים הדומים בין שלשת המקטעים (שני השרכים והחלק המלופף) לאחר הליפוף

קשר פרוסיק ספרדי (באנגלית: French Prussik knot, אותו שם באנגלית משמש גם לקשר פרוסיק צרפתי) הוא קשר מקבוצת הקשרים הבלתי מחליקים. בדומה לפרוסיק צרפתי, גם הוא ניתן להזזה על החבל גם כשהוא תחת עומס (בניגוד לקשר פרוסיק, קשר קלמהייסט ואחרים), ולכן מצויין לשימוש כאמצעי איבטוח עצמי בגלישה, ובמצבים נוספים. תכונה זו של פרוסיק ספרדי היא שימושית בכל מקרה בו צריך להעביר עומס מנקודה אחת לאחרת על חבל מתוח. מצבים כאלה הם אופיניים לטיפוס מלאכותי ובמצבים בהם נדרשים כישורי פתרון תקלות על חבל. קשר פרוסיק ספרדי הוא וריאציה לפרוסיק צרפתי, רק בלי ההצלבות. הוא דורש קצת פחות תשומת לב, והוא מהיר יותר לקשירה, אבל ננעל קצת פחות טוב עם מעט ליפופים וקצת יותר מדי טוב עם מספיק ליפופים...

הפרוסיק הספרדי מבוסס על חיכוך בין החבל לפרוסיק במספר רב של נקודות. אותו עיקרון מיושם גם בקשר זנב כלב (dog's tail) ובקשר פרוסיק מקצה חבל. מידת החיכוך תלוייה במספר רב של פרמטרים וביניהם: העוביים השונים של החבל והפרוסיק, עד כמה הם בלויים וכמה אורך נשאר לפרוסיק אחרי הקשירה (שמשפיע על ההידוק של הפרוסיק על החבל). כל אלה קובעים את מספר הליפופים המינימאלי הדרוש לנעילה, והמקסימאלי המאפשר הזזה של הפרוסיק. קשה להעריך את כל אלה יחד, ולכן חשוב תמיד לבדוק קשר פרוסיק ספרדי לפני השימוש בו.

קירבה לקשרים אחרים

כאמור, פרוסיק ספרדי קרוב לפרוסיק צרפתי, רק בלי ההצלבות. הוא גם דומה לקשר קלמהייסט, רק שבמקום להשחיל קצה אחד בקצה האחר - מקליפים את הטבעת לשני הקצוות.

מבחינת אופן הפעולה, של הצטברות של חיכוך בנקודות רבות, פרוסיק ספרדי קרוב גם לקשר זנב כלב, קשר פרוסיק מקצה חבל וכו׳.

תכונות ושימושים

פרוסיק ספרדי מהיר יותר לקשירה מצרפתי, אבל הוא עשוי להתהדק יותר על החבל ויהיה קשה יותר להסיע אותו לאורך החבל.

הדגש לקשירה הוא שלאחר ליפוף הפרוסיק 5-7 פעמים סביב החבל, שני השרכים והחלק המלופף צריכים להיות באותו האורך (ליצור משולש שווה צלעות).

בגלל שפרוסיק ספרדי ניתן להזזה על החבל גם תחת עומס, חשוב להשתמש רק בפרוסיקים מחומר כמו ניילון, שאינו ניתך בטמפרטורה נמוכה. לגבי פרוסיק ספרדי (כמו בצרפתי), מזהירים במיוחד מפני שימוש בפרוסיקים מדיינימה, בגלל טמפרטורת ההתכה הנמוכה של דיינימה.

בקשר פרוסיק ספרדי עומס הקריעה גדול פי שניים מזה של שאר הקשרים הלא מחליקים הבנויים מפרוסיקים, כי העומס מתחלק בין ארבע החבלים המגיעים אל הטבעת לעומת שני חבלים בכל שאר הקשרים בקבוצה זו.

פרוסיק ספרדי על חבל כפול, ניתן למשיכה מרחוק. מקליפים טבעת על אחד החבלים מעל הליפופים ומושכים אותה. הטבעת מפרידה בין החבלים ומושכת את הליפופים העליונים, שעליהן העומס לא גדול. בדומה לקשרים אחרים עם שליטה מרחוק, תכונה זו עשויה להיות שימושית בפתרון תקלות.תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...