קשר הצלה באמצע חבל

מתוך Climbing_Encyclopedia
גרסה מ־08:00, 15 במרץ 2008 מאת מיכה יניב (שיחה | תרומות) (דף חדש: left|300px '''קשר הצלה באמצע חבל''' (באנגלית: bowline on a bight) הוא קשר הצלה הבנוי מלולאה באמצ...)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Bowline on a bight.jpg

קשר הצלה באמצע חבל (באנגלית: bowline on a bight) הוא קשר הצלה הבנוי מלולאה באמצע החבל. מתקבלת לולאה רגילה של קשר הצלה, אך עם שני הבדלים. הראשון, שבכל מקום בקשר החבל כפול. ההבדל השני הוא שאין קצה, ובמקומו יש לולאה שאותה ניתן להקליפ על טבעת, למשל, במקום לקשור קשר לאיבטוח של הקשר.

שבה כל על החבל עצמו ויוצר לולאה גדולה. קשר הצלה על לולאהמתאים במיוחד ליצירת עגינות על ידי קשירת החבל סביב עצים, בגלל הזווית הגדולה בין החבלים בלולאה, והחבל הכפול, המקטין את הפגיעה בקליפת העץ עצמו.


קירבה לקשרים אחרים

כל הקשרים שהם קשר הצלה בוריאציות שונות: קשר הצלה בעצמו, קשר הצלה עם מספר כריכות, ועוד. גם קשר אורגים, שהוא קשר חיבור חבלים המתאים לחיבור חבלים שונים בקוטרם, הוא אותו הקשר כמו קשר הצלה, בשימוש אחר.

תכונות ושימושים

כמו קשר הצלה בקצה חבל, גם קשר זה אינו בטיחותי וחובה לאבטח אותו. המקרים בהם העומס נרפה וחוזר, הקצה עלול לברוח החוצה ולהתיר את הקשר. קשר הצלה על לולאה, כאמור, ניתן לאבטח על ידי הקלפת הלולאה.

קשר הצלה אינו מתהדק מאד תחת עומס, וגם לאחר העמסה ניתן להתיר אותו. קשר כפול כזה מתהדק עוד פחות. בטיפוס מסלולים ארוכים, כשמובילים עם חבל כפול אחד ארוך (חבל של 100-120מ'), נוח מאד להקשר לאמצע בקשר הצלה באמצע החבל, במקום בלולאת שמונה עוקב על חבל כפול.


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...