הבדלים בין גרסאות בדף "קשר אבן"

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שורה 5: שורה 5:
 
קשר אבן הוא וריאציה מעניינת על [[קשר בוהן]] או למעשה - על [[קשר בוהן כפול]]. הוא גם דומה ל[[קשר שמונה עם שתי לולאות]] שלא סיימו לקשור.  
 
קשר אבן הוא וריאציה מעניינת על [[קשר בוהן]] או למעשה - על [[קשר בוהן כפול]]. הוא גם דומה ל[[קשר שמונה עם שתי לולאות]] שלא סיימו לקשור.  
  
מבחינה פורמלית - זהו אינו קשר אלא [[קטגוריה:קביעות|קביעה]] (hitch), מכיוון שללא הטבעת או ניצרה אחרת - כל המבנה מתפרק.
+
מבחינה פורמלית, כפי שכבר צויין, זהו אינו קשר אלא [[קטגוריה:קביעות|קביעה]] (hitch), מכיוון שללא הטבעת או ניצרה אחרת - כל המבנה מתפרק.
 +
 
 +
הוא גם קשור ל[[קשר נפתח]], כמובן, כי הוא נפתח...
  
 
==איך קושרים אותו?==
 
==איך קושרים אותו?==

גרסה מ־03:30, 31 במאי 2016

קשר אבן

קשר אבן (באנגלית: Stone knot או Stone hitch) הוא למעשה קביעה שיכולה להיפתח בקלות. ניתן לקשור אותו על ניצרה (כמו פיתון או פידלסטיק, אבל הוא יעבוד טוב גם עם טבעת.

קירבה לקשרים אחרים

קשר אבן הוא וריאציה מעניינת על קשר בוהן או למעשה - על קשר בוהן כפול. הוא גם דומה לקשר שמונה עם שתי לולאות שלא סיימו לקשור.

מבחינה פורמלית, כפי שכבר צויין, זהו אינו קשר אלא (hitch), מכיוון שללא הטבעת או ניצרה אחרת - כל המבנה מתפרק.

הוא גם קשור לקשר נפתח, כמובן, כי הוא נפתח...

איך קושרים אותו?

מתחילים כמו קשר בוהן כפול וממשיכים לפי הציור...

תכונות ושימושים

השימוש הטריביאלי הוא לקשירת חבל בלי הצורך לפרק. אם בונים את הקשר על טבעת - ברגע שמוציאים את הטבעת - הקשר מתפרק.

שימוש יותר מתקדם, וגם יותר נפוץ, הוא להפרדה בין שני צידי החבל לגלישה סימולטנית (גולש על חבל יחיד - על כל צד של החבל). בצורה זו קבוצה יכולה לגלוש במהירות כמעט כפולה. הגולש האחרון בקבוצה צריך רק להוריד את הטבעת ולגלוש על חבל כפול.

קשר זה מקובל בטכניקות קניונינג בהן לא רוצים למשוך את חבל הגלישה מהתחנה וגם לא רוצים לסחוב חבל כפול באורכו. ניתן לבנות תחנה של גלישה עם חבל משיכה עם ניצרה או ניצרה ייעודית כמו פידלסטיק. גולשים על חבל יחיד ןלאחר סיום הגלישה, מושכים את חבל המשיכה שמוציא את הניצרה וכל מרכיבי המערכת (הקשר, הניצרה חבל המשיכה וחבל הגלישה) נופלים.


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...