קיר טיפוס מלאכותי

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קיר טיפוס מלאכותי הוא מבנה מלאכותי המיועד לטיפוס, בעיקר טיפוס ספורטיבי. קירות טיפוס עשויים להיות מבנים קיימים שחוברו אליהן אחיזות, או מבנים שהוקמו במיוחד לשם כך, ושוב, חוברו אליהן אחיזות. קיימים קירות טיפוס על מגוון של חמרים: עץ, בטון, פיברגלאס ועוד. על פי האופי של הקיר ניתן לטפס עליו בבולדרינג, בהובלה ו/או בטופ-רופ.

מרבית הקירות בנויים ממשטח מוכן: פלטת עץ לבוד, פלטה מצופה בפיברגלאס ופוליאסטר או משטח יצוק מפיברגלאס ופוליאסטר. הפלטה מוכנה לחיבור אחיזות עם חורים ובהם אומי נעץ (t-nuts). ניתן לחבר אחיזות לכל חור כזה בעזרת בורג. נהוג להשתמש בברגי אלן, המאפשרים הידוק מאסיבי של האחיזות לקיר.

חלק מן האחיזות לקירות מלאכותיים מנסות לחקות פיצ'רים טבעיים של סלע כמו קרימפים, סלופרים, פינצ'ים, פוקטים וחריצים. אחרות באות בצורות שונות: פרצופים, חיות ועוד.

היסטוריה

הרעיון של טיפוס על מתקנים מלאכותיים יושם לראשונה בשנת 1964 באוניברסיטת לידס (Leeds University) על ידי דון רובינזון (Don Robinson), מרצה לחינוך גופני והמייסד (מאוחר יותר) של DR Climbing Walls. הוא הצמיד פיסות אבן לקירות של מסדרון ויצר [[טרברסה]. הקיר המסחרי הראשון נבנה בשפילד, אנגליה, שנחשבה בירת הטיפוס של אנגליה, בגלל הקירבה לפיק דיסטריקט (Peak Disrtrict).

טיפוס על קירות מלאכותיים הופך פופולארי יותר ויותר באיזורים עירוניים בעולם, וגם בארץ קיימים יותר ויותר קירות.

קירות ביתיים

לפני בניית קיר ביתי כדאי לחשוב ולענות על מספר שאלות. למשל, למָה ואת מי ישמש הקיר? האם נועד הקיר לשעשע את ילדי השכונה או להיות מתקן אימונים למטפס חזק ומנוסה?

באתר של מטוליוס יש חוברת נחמדה בנושא: איך לבנות קיר טיפוס ביתי

קירות מסחריים

קירות לתחרויות

פלאטות

עץ

בטון

פיברגלאס

קונסטרוקציות

מבנה קיים

ברזל

עץ

אחיזות

עץ

אחיזות קנויות

אבנים מהשטח

רעיונות נוספים

ברגים ואומים

קירות טיפוס בארץ


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...