הבדלים בין גרסאות בדף "פטריק אדלנז'ה"

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שורה 19: שורה 19:
 
בשנות השמונים הוא היה ממש כוכב בצרפת. הוא נחשב אחד המטפסים הצרפתים המפורסמים, עם [[ז'יבה טריבו]] והאחים פטיט. הוא ביסס את מעמדו כמטפס המוביל של התקופה כשגם השיג מקומות ראשונים ואף ניצח בתחרויות בינלאומיות.
 
בשנות השמונים הוא היה ממש כוכב בצרפת. הוא נחשב אחד המטפסים הצרפתים המפורסמים, עם [[ז'יבה טריבו]] והאחים פטיט. הוא ביסס את מעמדו כמטפס המוביל של התקופה כשגם השיג מקומות ראשונים ואף ניצח בתחרויות בינלאומיות.
  
בשנת 1995 הוא נפגע בתאונה חמורה כשטיפס מסלול לא קשה (בשבילו) של 7b ב[[קלנקים]]. הוא דילג על מספר בולטים ונפל כשנשברה לו אחיזה. הוא נפל כ-18 מטרים וקיבל דום לב. החייאה שעשה רופא שהיה נוכח במקום הצליחה והוא יצא מזה עם קרעים בשרירים בלבד. ההפסקה הארוכה שנאלץ לעשות בתקופת השיקום הפסיקה רצף ארוך של שנים של טיפוס. פטריק אדלינז'ה הפסיק להיות בחוד החנית של הטיפוס העולמי והוא ממשיך לטפס מסלולים של 8 בשביל הכיף.
+
בשנת 1995 הוא נפגע בתאונה חמורה כשטיפס מסלול לא קשה (בשבילו) של 7b ב[[קלנקים]]. הוא דילג על מספר בולטים ונפל כשנשברה לו אחיזה. הוא נפל כ-18 מטרים וקיבל דום לב. החייאה שעשה רופא שהיה נוכח במקום הצליחה והוא יצא מזה עם קרעים בשרירים בלבד. ההפסקה הארוכה שנאלץ לעשות בתקופת השיקום הפסיקה רצף ארוך של שנים של טיפוס. פטריק אדלינז'ה הפסיק להיות בחוד החנית של הטיפוס העולמי והוא המשיך לטפס מסלולים של 8 בשביל הכיף. הוא ייסד את המגזין Rock n Wall ועבר לגור ליד המצוקים של ורדון, שם הפעיל אכסניה למטפסים (Gîte l'Escales in La Palud-sur-Verdon).
  
 
פטריק אדלנז'ה נשאר דמות מרשימה בעולם הטיפוס, אבל לאחר שנולד בנו, הוא הפסיק לטפס בסולו...
 
פטריק אדלנז'ה נשאר דמות מרשימה בעולם הטיפוס, אבל לאחר שנולד בנו, הוא הפסיק לטפס בסולו...
  
אירוע נוסף שהשפיע עליו קשה הוא מותו של [[פטריק ברהו]], שהיה ידידו הטוב, בתאונת טיפוס בשוויץ בשנת 2004. לאחר התאונה הזו, הוא הפסיק לטפס.
+
אירוע נוסף שהשפיע עליו קשה הוא מותו של [[פטריק ברהו]], שהיה ידידו הטוב, בתאונת טיפוס בשוויץ בשנת 2004. לאחר התאונה הזו, הוא הפסיק לטפס. האירוע התחיל תקופה ארוכה של התמודדות עם דיכאון והתמכרות לאלכוהול, אותם כינה ״האתגר הגדול ביותר בחיי).
  
 +
פטריק אדלנז׳ה מת בגיל 52 כשנפל מגרם המדרגות בביתו, משאיר אחריו אישה (מתיה) ובת (נסטיה) בת 10.
 +
 +
לאחר מותו אמר עליו שר הספורט והנוער הצרפתי: ''פטריק היה מחלוצי הטיפוס ברמה גבוהה בצרפת, אדם בעל צמא לאתגר האבסולוטי. הוא סירב להתפשר ובז למוסכמות. הוא הקדיש את חייו לתשוקה שלו - טיפוס. הוא היה הראשון למסד את הטיפוס כאורח חיים של אמנות חיה, ובכך סלל את הדרך לרבים שמטפסים כיום עם כבוד לטבע.''
 
==מסלולים וציוני דרך==
 
==מסלולים וציוני דרך==
 
* 1980 :  
 
* 1980 :  

גרסה מ־10:54, 16 באוקטובר 2021

פטריק אדלנז'ה

פטריק אדלנז'ה (בצרפתית: Patrick Edlinger, נולד ב-15 ליוני 1960, נפטר ב-16 לנובמבר, 2012) או כפי שהאמריקאים קוראים לו: פטריק אדלינגר הוא מטפס צרפתי, אולי אבי הטיפוס הספורטיבי. פטריק אדלנז'ה היה אחד מחלוצי הטיפוס החפשי ברמות הגבוהות. בשנות השמונים של המאה ה-20 היה מהדמויות המובילות בעולם בטיפוס חפשי, הביע את דעתו והשפיע כפילוסוף של "החיים בראי הטיפוס".

פטריק אדלנז'ה נמצא מת בביתו שבלה-פאלוד, בורדון בנובמבר 2012. סיבת המוות לא פורסמה, אך מכיוון שידוע שהיה במצב התמכרות קשה לאלכוהול בשנותיו האחרונות, כנראה שמותו קשור לזה.

ביוגרפיה

פטריק אדלנז'ה נולד בדקס (Dax) והחל לטפס כבר בגיל שמונה. לאחר זמן קצר הוא הקדיש את עצמו לחלוטין לאורח החיים של מטפס. הוא העביר את מרבית זמונו על מצוקים, חיפש ומצא פרטנרים שיאבטחו אותו, ואם לא - טיפס בסולו. יחד עם חברו פטריק ברהו הוא הגיע לרמות חדשות של טיפוס, לאותה תקופה, צורה חדשה של התייחסות לטיפוס סלע ואופי אתלטי של טיפוס שלא היה מוכר. מכל הבחינות הללו, כמו גם בהתייחסות המנטאלית/פסיכולוגית, הוא הקדים את זמנו בשנים רבות.

בשנת 1982, הוא פרץ עם ענף הטיפוס אל התודעה הציבורית, הודות לסרטים הדוקומנטריים החיים בקצות האצבעות (La Vie Au Bout Des Doigts) ואופרה ורטיקל (Opéra Vertical). הוא טיפס בסולו מסלולים מפורסמים בביוקס (Buoux) שבלוברון (Luberon) ובמצוקים של הורדון (Gorges du Verdon). אדלנז'ה פרש את משנתו הטיפוסית שבה התערבבו הדוניזם, אהבה והערכה ליפי הטבע, מחוייבות פיזית ומנטאלית לטיפוס וטעימה של הסכנה. אורח החיים הזה, שהוצג על ידי צעיר יפה ושרירי, בעל תלתלי זהב ארוכים אסופים בסרט, הותיר חותם עמוק בדעת הקהל.

ציטוטים מוכרים מסרטיו היו: עבורי, החיים האנכיים הם כמו עבור אחרים - החיים המאוזנים (נאמר באנגלית במבטא צרפתי): For me, life in the vertical, is like for other people, in the horizontal

הוא היה אחד המטפסים הגדולים של זמנו, עם מסלולים של 7a בסולו. בהובלה הוא התבלט כשטיפס מסלולים כמו Ça Glisse Au Pays des Merveilles (ה-8a השני בצרפת), או La Boule (בדירוג 8a+).

בשנת 1988 הוא פתח את Les Spécialistes (מסלול של +8b). בשנת 1989 את "Maginot Line בורדון (8b+/8c), את Azincourt (בדירוג 8c) וגם את Orange Mécanique, מסלול של 8a בסולו.

משעשע להזכיר, שבאזינקורט, בשנת 1415, היה קרב גדול שבו נוצח הצבא הצרפתי על ידי הצבא הבריטי. בסוף שנות ה-80 היה "קרב גדול" בין החבורה הצרפתית (שבה היה גם טריבו, ועוד מספר מטפסים חזקים) ובין החבורה הבריטית (בן מון, ג'רי מופאט ואחרים). שם המסלול הוא עקיצה לכיוון הבריטים ורמז לכך שהפעם ניצחו הצרפתים...

בשנות השמונים הוא היה ממש כוכב בצרפת. הוא נחשב אחד המטפסים הצרפתים המפורסמים, עם ז'יבה טריבו והאחים פטיט. הוא ביסס את מעמדו כמטפס המוביל של התקופה כשגם השיג מקומות ראשונים ואף ניצח בתחרויות בינלאומיות.

בשנת 1995 הוא נפגע בתאונה חמורה כשטיפס מסלול לא קשה (בשבילו) של 7b בקלנקים. הוא דילג על מספר בולטים ונפל כשנשברה לו אחיזה. הוא נפל כ-18 מטרים וקיבל דום לב. החייאה שעשה רופא שהיה נוכח במקום הצליחה והוא יצא מזה עם קרעים בשרירים בלבד. ההפסקה הארוכה שנאלץ לעשות בתקופת השיקום הפסיקה רצף ארוך של שנים של טיפוס. פטריק אדלינז'ה הפסיק להיות בחוד החנית של הטיפוס העולמי והוא המשיך לטפס מסלולים של 8 בשביל הכיף. הוא ייסד את המגזין Rock n Wall ועבר לגור ליד המצוקים של ורדון, שם הפעיל אכסניה למטפסים (Gîte l'Escales in La Palud-sur-Verdon).

פטריק אדלנז'ה נשאר דמות מרשימה בעולם הטיפוס, אבל לאחר שנולד בנו, הוא הפסיק לטפס בסולו...

אירוע נוסף שהשפיע עליו קשה הוא מותו של פטריק ברהו, שהיה ידידו הטוב, בתאונת טיפוס בשוויץ בשנת 2004. לאחר התאונה הזו, הוא הפסיק לטפס. האירוע התחיל תקופה ארוכה של התמודדות עם דיכאון והתמכרות לאלכוהול, אותם כינה ״האתגר הגדול ביותר בחיי).

פטריק אדלנז׳ה מת בגיל 52 כשנפל מגרם המדרגות בביתו, משאיר אחריו אישה (מתיה) ובת (נסטיה) בת 10.

לאחר מותו אמר עליו שר הספורט והנוער הצרפתי: פטריק היה מחלוצי הטיפוס ברמה גבוהה בצרפת, אדם בעל צמא לאתגר האבסולוטי. הוא סירב להתפשר ובז למוסכמות. הוא הקדיש את חייו לתשוקה שלו - טיפוס. הוא היה הראשון למסד את הטיפוס כאורח חיים של אמנות חיה, ובכך סלל את הדרך לרבים שמטפסים כיום עם כבוד לטבע.

מסלולים וציוני דרך

 • 1980 :
  • La Polka des ringards, 7c à vue, Buoux.
  • Partie Carre, 7c à vue, Buoux
  • Baou des Quatre Ouros, 7a/7a+, Buoux (solo)
 • 1982 :
  • Fenrir, 7c+, Verdon.
  • Le Rut, 7a, Buoux (solo)
  • Pilier des Fourmis, 7a, Buoux (solo)
 • 1983 :
  • Ça glisse au pays des merveilles 8a, Buoux.
 • 1984 :
  • La Boule, 8a+, Sainte-Victoire.
 • 1988 :

Il réussit en cinq jours l'ouverture des Sucettes à l'anis 8b et de Are you Ready ? 8b+ ainsi que la deuxième des Spécialistes 8b+.

 • 1989 :

Orange Mécanique 8a en solo intégral, puis la seconde répétition de Maginot Line 8b+/8c et une répétition d'Azincourt 8c.

ספרים

 • Rock Games Escalades Aux Usa Edlinger, Patrick (אחד מאלבומי הטיפוס היפים היותר שנעשו מעולם)
 • Verdon - Opéra Vertical Edlinger, Patrick
 • Grimper, Pratique Et Plaisir Edlinger, Patrick

סרטים

 • Escalade avec Patrick Edlinger
 • La Vie au bout des doigts 1982, במאי: Jean-Paul Janssen
 • Opéra Vertical, 1982, במאי: Jean-Paul Janssen
 • Verdon Forever de Maurice Rebeix
 • Arrow Head
 • La Cordée de rêve 2001 עם Patrick Berhault, במאי: Gilles Chappaz,
 • Les Loups entre eux, 1985)
 • La Belle Histoire 1992) במאי: Claude Lelouch

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...