עכבר חבל

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Rope grab.jpg

עכבר חבל (באנגלית: rope grab) הוא כינוי לכל מכשיר המיועד להתחבר לחבל, רפוי או מתוח ומאפשר להתקדם לאורכו. בזמן נפילה, העכבר יינעל על החבל. עכברי חבל מאפשרים אבטחה רפוייה בזמן עבודה לאורך חבל, או לטיפוס סולו מאובטח בטופ-רופ.

פתרון פרימיטיבי שממלא פונקציה דומה באבטחה בסולו בטיפוס הוא קשר מוט או קשר פרוסיק שכל כמה צעדים מקדמים לאורך החבל.

פתרון רק קצת פחות פרימיטיבי, ופיתוח מתבקש, הוא אמצעי חיכוך נעול על החבל, שגם אותו מקדמים כל כמה צעדים. למרבית הפליאה, שני פתרונות אלו היו פעם מקובלים ביותר, כאמור, לאבטחה בסולו בטיפוס.

עכבר חבל אמיתי הוא מכשיר ייעודי (לא טבעת) שרץ באופן חפשי או כמעט חפשי על חבל קבוע, כל זמן שאין עליו עומס, וכשיש עומס פתאומי (נפילה) הוא ננעל. אורך הנפילה יהיה כפול מאורך הרצועה שמחברת את המטפס אל המכשיר.

בקבוצה זו ניתן למצוא את הrescuescender, ואחיו הקטן microscender, את אבא שלהם Gibbs Ascender, אבל גם ASAP, שאנט (Shunt) ועוד כמה.

שים לב, המכשירים האלה לא מיועדים לאבטחה בטיפוס, אבל כנראה שיעשו את העבודה. חלקם (כמו שאנט) יהיו מסוכנים במקרה שתיגע או תחזיק אותם בזמן הנפילה, אז הם לא ממש מומלצים.

בהרים גבוהים, ובעיקר במשלחות מאורגנות, המובילים מתקינים חבל קבוע (הפעם - חבל דק למדי - 7מ"מ בדרך כלל), וכל המטפסים הולכים לאורכו עם ג'ומאר, למניעת נפילה, ואפילו נעזרים בו אם צריך. גם זה לא מאד מומלץ, כי ג'ומאר "מפשיט" את המעטפת של החבל בעומס לא גדול (כ-600-650ק"ג), למרות שגם זה, כפי הנראה, יעבוד.

אופציה אחרת היא להשתמש באחד המכשירים הקטנים החדשים כמו טיבלוק ורופ-מן. טיבלוק נראה כמו ג'ומאר, אבל Petzl טוענים, או לפחות טענו בזמנו, שהוא יכול לקחת נפילות על חבל קבוע. גם רופ-מן כנראה יעשה את העבודה.

יש עוד כמה מכשירים מעניינים מסוג זה כמו רוקר של Troll שמיוצרים לטיפוס, ושווים בדיקה.

קישורים חיצוניים

עכברי חבל באתר של סטוריק


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...

קטגוריות: הגדרותקטגוריות: ציוד