הבדלים בין גרסאות בדף "סולו"

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(סולו מאובטח)
 
(38 גרסאות ביניים של אותו משתמש אינן מוצגות)
שורה 1: שורה 1:
[[תמונה: freesolo.jpg|left|200px]]
+
[[תמונה: freesolo.jpg|שמאל|ממוזער|200px|טיפוס סלע בסולו]]
'''סולו''' (באנגלית: solo) פירושו "לבד". בטיפוס הכוונה היא "ללא פרטנר", והאמת היא שזה משתנה מ[[סגנונות בטיפוס|סגנון טיפוס]] אחד למשנהו.
+
'''סולו''' (באנגלית: '''[[solo]]''') פירושו "לבד". בטיפוס הכוונה היא "ללא פרטנר", והאמת היא שזה משתנה מ[[סגנונות בטיפוס|סגנון טיפוס]] אחד למשנהו.
  
 
בדרך כלל כשאומרים "סולו" מתכוונים לטיפוס ללא [[אבטחה]]. ב[[טיפוס חפשי]] זה ממש כך: בלי [[עגינות]], [[חבלים|חבל]] או מאבטח. אבל ב[[טיפוס מלאכותי]], כל הטיפוס נעשה בעזרת הציוד, אז ברור שמשתמשים בציוד, אבל לא במאבטח.  
 
בדרך כלל כשאומרים "סולו" מתכוונים לטיפוס ללא [[אבטחה]]. ב[[טיפוס חפשי]] זה ממש כך: בלי [[עגינות]], [[חבלים|חבל]] או מאבטח. אבל ב[[טיפוס מלאכותי]], כל הטיפוס נעשה בעזרת הציוד, אז ברור שמשתמשים בציוד, אבל לא במאבטח.  
  
יש גם "סולו מאובטח". זה טיפוס חפשי או מלאכותי, כשהמטפס מאובטח, אבל ללא מאבטח. קצה החבל קשור ל[[תחנות|תחנה]] בתחילת המסלול, ומחובר אל המשח החבל בצורה שניתמת להזזה לאורך החבל עם ההתקדמות שלו. החבל נמצא בדרך כלל בתיק, ונמשך החוצה ככל שהמטפס מתקדם. החיבור לחבל יכול להיות [[קשר מוט]], [[אמצעי חיכוך]] נעול או אמצעי חיכוך ננעל אוטומטית כמו [[גריגרי]], למשל. החיבור יכול גם להיות [[פרוסיק]], [[רופ-מן]] או כל מכשיר אחר שאפשר להזיז לאורך החבל אבל ננעל בנפילה.
+
ההבדל בין "[[בולדרינג]]" ובמיוחד "היי-בול" ובין "סולו" אינו ברור, והוא בעיקר תלוי באורך המסלול. ברור שבעיית בולדרינג של 3מ' איננה נחשבת סולו, וברור שמסלול של 350מ' אינו נחשב בולדרינג. אבל מה עם מסלולים של 12 מטרים ב[[גיא בן הינום]]?
  
ב[[טיפוס הרים]] טיפוס סולו אינו מוגדר היטב. יש הטוענים כי כל משלחת של מטפס יחיד יכולה להיחשב כסולו. אחרים טוענים, כי גם אם מטפסים מספר אנשים באותו זמן על ההר, אבל הם לא נעזרים זה בזה - זה סולו. יש גישה מחמירה הטוענת כי אם המטפס נעזר בכל דבר חיצוני: [[חבלים קבועים]] (fixed lines), קיבל כוס תה ממישהו בדרך, שרפה העלה לו אוהל אחד למחנה גבוה, או שהיה לו טבח ב[[בייס קמפ]] - זה לא סולו.
+
יש גם DWS (קיצור של Deep Water Soloing) שזה טיפוס מעל מים, ואם נופלים - נופלים למים, וגם BASE solo, שזה סולו עם מצנח על הגב, ואם נופלים - פותחים את המצנח...
  
[[ליז האולי]],  הגברת שיושבת בקטמנדו ומנהלת את רישום המטפסים שהגיעו אל פסגת האברסט, טוענת שכל זמן שיש אפילו מישהו על ההר, זה לא סולו אמיתי. בעיניה, טיפוס סולו הוא אתגר מנטאלי, ולא רק פיזי. זה אומר שאם המטפס נקלע לצרה, עליו להיחלץ ממנה לבדו, בכוחות עצמו, ויותר מכך, הוא יודע את זה בכל זמן הטיפוס. על פי הגדרה זו, רק ההישג של [[ריינהולד מסנר]] יכוךל להיחשב כסולו על האברסט.
 
  
 +
 +
 +
 +
 +
===[[סולו מאובטח]]===
 +
[[תמונה: ropedsolo.jpg|שמאל|ממוזער|200px|סולו מאובטח]]
 +
יש גם '''סולו מאובטח''' (באנגלית: roped solo). זה טיפוס חפשי או מלאכותי, כשהמטפס מאובטח, אבל ללא מאבטח. קצה החבל קשור ל[[תחנות|תחנה]] בתחילת המסלול, ומחובר אל המשך החבל בצורה שניתנת להזזה לאורך החבל עם ההתקדמות שלו. החבל נמצא בדרך כלל בתיק, ונמשך החוצה ככל שהמטפס מתקדם. החיבור לחבל יכול להיות [[קשר מוט]], [[אמצעי חיכוך]] נעול או אמצעי חיכוך ננעל אוטומטית כמו [[גריגרי]], למשל. החיבור יכול גם להיות [[פרוסיק]], [[רופ-מן]] או כל מכשיר אחר שאפשר להזיז לאורך החבל אבל ננעל בנפילה. יש כמובן גם מכשירים ייעודים לסולו כמו [[סולואיסט]] ו[[סיילנט פרטנר]].
 +
 +
על השאלה איזה אמצעי חיכוך שננעל באופן עצמאי, כמו גריגרי, מתאים לאבטחה בסולו, יש תשובה יותר מפורטת [[איזה אמצעי חיכוך שננעל באופן עצמאי, כמו גריגרי, מתאים לאבטחה בסולו?|כאן]].
 +
 +
ויש כמובן, את [[עוד שיטה לאבטוח עצמי|השיטה של אנדריאה לסולו בטופ-רופ]].
 +
 +
==סולו בטיפוס הרים==
 +
[[תמונה: mountsolo.jpg|שמאל|ממוזער||400px|טיפוס אלפיני בסולו]]
 +
ב[[טיפוס הרים]] טיפוס סולו אינו מוגדר היטב. יש הטוענים כי כל משלחת של מטפס יחיד יכולה להיחשב כסולו. אחרים טוענים, כי גם אם מטפסים מספר אנשים באותו זמן על ההר, אבל הם לא נעזרים זה בזה - זה סולו. יש גישה מחמירה הטוענת כי אם המטפס נעזר בכל דבר חיצוני: [[חבל קבוע|חבלים קבועים]] (fixed lines), קיבל כוס תה ממישהו בדרך, שרפה העלה לו אוהל אחד למחנה גבוה, או שהיה לו טבח ב[[מחנה בסיס|בייס קמפ]] - זה לא סולו.
 +
 +
[[ליז האולי]],  הגברת שיושבת בקטמנדו ומנהלת את רישום המטפסים שהגיעו אל פסגת ה[[אברסט]], טוענת שכל זמן שיש אפילו מישהו על ההר, זה לא סולו אמיתי. ברור שטיפוס תוך שימוש בסולמות, חבלים או אפילו סימני עקבות שמראים את הדרך, אינו סולו. בעיניה, טיפוס סולו הוא אתגר מנטאלי, ולא רק פיזי. זה אומר שאם המטפס נקלע לצרה, עליו להיחלץ ממנה לבדו, בכוחות עצמו, ויותר מכך, הוא יודע את זה בכל זמן הטיפוס. על פי הגדרה זו, רק ההישג של [[ריינהולד מסנר]] יכול להיחשב כסולו על האברסט.
  
 
==קישורים חיצוניים==
 
==קישורים חיצוניים==
[http://www.mounteverest.net/news.php?news=16591 מאמר מעניין על סולואים]
+
*[http://www.mounteverest.net/news.php?news=16591 מאמר מעניין על הגדרות של סולואים]
 +
*[http://www.rockclimbing.com/Articles/Training_and_Technique/Roped_Solo_Free_Climbing_-_The_essence_of_self-reliance_one_path_among_many_675.html תיאור מפורט של סולו מאובטח]
 +
* [http://fcorpet.free.fr/Denis/Solo-En.html עוד תיאור מפורט של סולו מאובטח]
 
----
 
----
 
תרמו לדף זה: [[משתמש:מיכה יניב|מיכה יניב]] ואחרים...
 
תרמו לדף זה: [[משתמש:מיכה יניב|מיכה יניב]] ואחרים...
 +
 +
[[קטגוריה: הגדרות]][[קטגוריה: טיפוס סלע]][[קטגוריה: טיפוס מלאכותי]][[קטגוריה: טיפוס הרים]][[קטגוריה: בטיחות]]

גרסה אחרונה מ־04:00, 1 בינואר 2016

טיפוס סלע בסולו

סולו (באנגלית: solo) פירושו "לבד". בטיפוס הכוונה היא "ללא פרטנר", והאמת היא שזה משתנה מסגנון טיפוס אחד למשנהו.

בדרך כלל כשאומרים "סולו" מתכוונים לטיפוס ללא אבטחה. בטיפוס חפשי זה ממש כך: בלי עגינות, חבל או מאבטח. אבל בטיפוס מלאכותי, כל הטיפוס נעשה בעזרת הציוד, אז ברור שמשתמשים בציוד, אבל לא במאבטח.

ההבדל בין "בולדרינג" ובמיוחד "היי-בול" ובין "סולו" אינו ברור, והוא בעיקר תלוי באורך המסלול. ברור שבעיית בולדרינג של 3מ' איננה נחשבת סולו, וברור שמסלול של 350מ' אינו נחשב בולדרינג. אבל מה עם מסלולים של 12 מטרים בגיא בן הינום?

יש גם DWS (קיצור של Deep Water Soloing) שזה טיפוס מעל מים, ואם נופלים - נופלים למים, וגם BASE solo, שזה סולו עם מצנח על הגב, ואם נופלים - פותחים את המצנח...
סולו מאובטח

סולו מאובטח

יש גם סולו מאובטח (באנגלית: roped solo). זה טיפוס חפשי או מלאכותי, כשהמטפס מאובטח, אבל ללא מאבטח. קצה החבל קשור לתחנה בתחילת המסלול, ומחובר אל המשך החבל בצורה שניתנת להזזה לאורך החבל עם ההתקדמות שלו. החבל נמצא בדרך כלל בתיק, ונמשך החוצה ככל שהמטפס מתקדם. החיבור לחבל יכול להיות קשר מוט, אמצעי חיכוך נעול או אמצעי חיכוך ננעל אוטומטית כמו גריגרי, למשל. החיבור יכול גם להיות פרוסיק, רופ-מן או כל מכשיר אחר שאפשר להזיז לאורך החבל אבל ננעל בנפילה. יש כמובן גם מכשירים ייעודים לסולו כמו סולואיסט וסיילנט פרטנר.

על השאלה איזה אמצעי חיכוך שננעל באופן עצמאי, כמו גריגרי, מתאים לאבטחה בסולו, יש תשובה יותר מפורטת כאן.

ויש כמובן, את השיטה של אנדריאה לסולו בטופ-רופ.

סולו בטיפוס הרים

טיפוס אלפיני בסולו

בטיפוס הרים טיפוס סולו אינו מוגדר היטב. יש הטוענים כי כל משלחת של מטפס יחיד יכולה להיחשב כסולו. אחרים טוענים, כי גם אם מטפסים מספר אנשים באותו זמן על ההר, אבל הם לא נעזרים זה בזה - זה סולו. יש גישה מחמירה הטוענת כי אם המטפס נעזר בכל דבר חיצוני: חבלים קבועים (fixed lines), קיבל כוס תה ממישהו בדרך, שרפה העלה לו אוהל אחד למחנה גבוה, או שהיה לו טבח בבייס קמפ - זה לא סולו.

ליז האולי, הגברת שיושבת בקטמנדו ומנהלת את רישום המטפסים שהגיעו אל פסגת האברסט, טוענת שכל זמן שיש אפילו מישהו על ההר, זה לא סולו אמיתי. ברור שטיפוס תוך שימוש בסולמות, חבלים או אפילו סימני עקבות שמראים את הדרך, אינו סולו. בעיניה, טיפוס סולו הוא אתגר מנטאלי, ולא רק פיזי. זה אומר שאם המטפס נקלע לצרה, עליו להיחלץ ממנה לבדו, בכוחות עצמו, ויותר מכך, הוא יודע את זה בכל זמן הטיפוס. על פי הגדרה זו, רק ההישג של ריינהולד מסנר יכול להיחשב כסולו על האברסט.

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...