מישהו במצוק נזף בי ובחבר שלי על זה שהעברנו את החבל ישירות בתחנה וטיפסנו טופ-רופ עליה. האם זה מזיק לתחנה או לא בטיחותי או משהו אחר?

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

טוב, הוא צדק בזה שנזף בכם, ולא צדק בזה שלא הסביר לכם למה.

אין כאן בעיה של בטיחות, לפחות לא בזמן שאתם משתמשים בתחנה. מקובל שתחנות במסלולים ספורטיביים מיועדות להובלה עד התחנה, העברה של החבל והורדה של המטפס בלבד. אם מטפסים בטופ-רופ, החבל עובר בתחנה הלוך ושוב, לפעמים תחת עומס, ויש על התחנה מספר רב של נפילות (אם לא מצליחים לטפס את המסלול, אבל זו בדרך כלל הסיבה לטפס בטופ-רופ). שימוש כזה מאיץ במידה רבה את הבלאי של התחנה.

לכן, מקובל, אם רוצים לעשות טופ-רופ על מסלול ספורטיבי כזה, לשים ראנרים (שניים, כדי שיהיה גיבוי) או לבנות חלוקת משקל על הבולטים של התחנה, ולהקליפ את החבל שם במקום בטבעת של התחנה. המהדרין מקליפים שם טבעות הפוכות.

בולט כימי שנשחק ממעבר של חבל

יש כל מיני סוגים של תחנות. נחלק אותן לשתי קבוצות.

  1. הסוג הראשון הוא תחנות שיש בהם שני בולטים עם אזניים וזהו. בתחנות כאלו השאלה לא מתעוררת בכלל, כי אי אפשר (או ליתר דיוק - אפשר אבל לא מומלץ בכלל) להעביר בהם חבל.
  2. כל שאר הסוגים, למשל:
  • תחנות עם בולטים, שרשרת ומיילון.
  • תחנות עם בולטים, טבעת מולחמת ושרשרת שהיא חלק מן התחנה הקנוייה.
  • תחנות עם בולטים, שרשרת וטבעת הקלפה מפלדה או אלומיניום
  • בולטים מיוחדים להקלפה (כמו במצוק הנעלם, למשל), מה שנקרא תחנה אמריקאית.

בכל התחנות הללו, החלק המיועד להעברה של החבל (מיילון, טבעת מולחמת או טבעת הקלפה) נשחק בשימוש כזה ומומלץ להתעלם ממנו ולהשתמש בראנרים ישירות על הבולטים.

הבלאי הזה של הטבעות או המיילונים של התחנה, הוא לא מהיר מאד, באתרים שאין עליהם לחץ טיפוס חזק, אבל בארץ אין אתרים כאלה. יש מספר מועט של אתרים, יש בהם מעט מסלולים ומטפסים בהם הרבה. בתמונה נראה בולט כימי שנשחק מטופ-רופ כזה.

חוץ מזה, יש עניין נוסף, לא פחות חשוב. זה בעיקר עניין של נימוס וכבוד כלפי מי שמבלט את האתר ומתחזק אותו. בליה מהירה של התחנות מצריכה החלפה של הציוד בתחנות בתדירות גבוהה יותר. זה עולה כסף, וגם דורש זמן ומאמץ. יש מקומות בעולם (ספרד, למשל וגם היו כמה תקריות כאלה בארה"ב) שבהם היית מקבל מכות על דבר כזה. זה עשוי להיות מאד מתסכל לאלו שמבלטים, שהאחרים מתייחסים בכזה חוסר הערכה למאמצים שלהם לטובת כלל המטפסים.


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...