מחצבות קדומים

מתוך Climbing_Encyclopedia
גרסה מ־09:34, 9 בינואר 2013 מאת מיכה יניב (שיחה | תרומות) (דף חדש: {{אתרים}} ==היסטוריה== ==גיאולוגיה== הסלע במצוק מחצבות קדומים הוא גיר שוניתי מתצורת גיר בית אורן שגילה קנ...)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הטופואים של אתרי הטיפוס באנציקלופדיה הם כלליים מאד ומכילים רק מידע ראשוני: איך מגיעים, מה אופי הטיפוס באתר וכו'. אין שום התחייבות שהמידע מדוייק או עדכני.

את המדריך המלא של אתרי טיפוס בישראל ניתן לרכוש בטיפוס אורבני או בכל קירות הטיפוס האחרים

היסטוריה

גיאולוגיה

הסלע במצוק מחצבות קדומים הוא גיר שוניתי מתצורת גיר בית אורן שגילה קנומן מוקדם (כ-97 מ"ש). גיר השוניות של בית אורן מופיע בתוך מחזור ההשקעה של עוספיה, שרובו קירטוני. מתחת למחזור עוספיה ומעל לגיר בית אורן מצויים סלעי טוף וולקני. גיר בית אורן במחצבות קדומים מכונה גם קומפלקס גריפאה והמלכה. הגיר בנוי חול משברי מאובני של רודיסטים וצדפות גריפאה. מלכה הוא הכינוי לסלע מסיבי שממנו ניתן לחצוב גושי ענק לאבני בנין גדולות שיכולות לשמש במבנים מלכותיים.

מעל הגיר הרך מצוייה שכבה חיצונית קשה, שמקורה בגיר עצמו, שנשטף, הומס והושקע מחדש. שכבת הציפוי הזו קשה באופן משמעותי ומעוררת את הרושם שהיא יכולה לקבל בולטים מכניים היטב, אבל היא רק ציפוי חיצוני. החומר הפנימי, הרך, אינו מספיק חזק לשם כך, והוא גם משופע בכיסי אוויר וחללים.

איך מגיעים

ציוד

המסלולים

קישורים חיצוניים


תרמו לדף זה:מיכה יניב