הבדלים בין גרסאות בדף "כוח אחיזה"

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מ (החלפת טקסט - קטגוריה: כללי ל־'')
 
(4 גרסאות ביניים של משתמש אחר אחד אינן מוצגות)
שורה 1: שורה 1:
[[תמונה: grip.jpg|left|250px]]
+
[[תמונה: grip.jpg|שמאל|ממוזער|250px|דוגמה לאחיזה בכיוונים משתנים]]
'''כוח אחיזה''' (באנגלית: grip או grip strength) הוא הכוח המופעל בכף היד כאשר מושכים אחיזה (או מחזיקים משקל תלוי על היד) ןמשנים את כיוון המשיכה עליה. זהו מרכיב ספציפי של [[כוח אצבעות]] שהוא שימושי בטיפוס, אבל גם בענפים אחרים כמו הרמת משקולות, ענפי אתלטיקה (כמו מקבילים וטבעות) וגם ג'ודו, סיוף ועוד.  
+
'''כוח אחיזה''' (באנגלית: grip או grip strength) הוא הכוח המופעל בכף היד כאשר מושכים אחיזה (או מחזיקים משקל תלוי על היד) ומשנים את כיוון המשיכה עליה. זהו מרכיב ספציפי של [[כוח אצבעות]] שהוא שימושי בטיפוס, אבל גם בענפים אחרים כמו הרמת משקולות, ענפי אתלטיקה (כמו מקבילים וטבעות) וגם ג'ודו, סיוף ועוד.  
  
 
מאמני טיפוס שמו לב שבעשורים קודמים כוח האחיזה היה [[עיקרון החוליה החלשה|חוליה חלשה]] אצל מטפסים מתחילים, כי זהו מרכיב של כוח שיש לו שימוש מועט אצל מרבית האנשים. בעשורים האחרונים, עם הפריחה הגדולה בענף אופני ההרים, למטפסים מתחילים רבים אין בעיית אחיזה.
 
מאמני טיפוס שמו לב שבעשורים קודמים כוח האחיזה היה [[עיקרון החוליה החלשה|חוליה חלשה]] אצל מטפסים מתחילים, כי זהו מרכיב של כוח שיש לו שימוש מועט אצל מרבית האנשים. בעשורים האחרונים, עם הפריחה הגדולה בענף אופני ההרים, למטפסים מתחילים רבים אין בעיית אחיזה.
  
כוח אחיזה דרוש כאשר יש תנועה של מרכז המסה סביב האחיזה, כאשר כיוון האחיזה משתנה ביחס לגוף. זהו כוח שונה מעט מ[[כוח מגע]], שנדרש כדי להישאר על האחיזה כאשר היא רחוקה לימין או לשמאל ממרכז המסה של המטפס. כוח האחיזה דרוש כדי להביא את מרכז המסה למקום האופטימאלי, בדרך כלל אל מתחת לאחיזה, ולהמשיך לשנות את כיוון המשיכה, ביציאה לאחיזה הבאה.
+
כוח אחיזה דרוש כאשר יש תנועה של מרכז המסה סביב האחיזה, כאשר כיוון האחיזה משתנה ביחס לגוף. זהו כוח שונה מעט מ[[כוח מגע]], שנדרש כדי להישאר על האחיזה כאשר היא רחוקה לימין או לשמאל ממרכז המסה של המטפס. כוח האחיזה דרוש כדי להביא את מרכז המסה למקום האופטימאלי, בדרך כלל אל מתחת לאחיזה, ולהמשיך לשנות את כיוון המשיכה, ביציאה לאחיזה הבאה. כוח אחיזה הוא עומס בכיוונים משתנים על שורש כף היד, ולא רק על האצבעות.
 
+
==קישורים חיצוניים==
 +
[http://bleng.com/pdf/grip1.pdf טבלאות עם מדידות כוח אחיזה וכוח צביטה]
 
----
 
----
 
תרמו לדף זה: [[משתמש:מיכה יניב|מיכה יניב]] ואחרים...
 
תרמו לדף זה: [[משתמש:מיכה יניב|מיכה יניב]] ואחרים...
  
[[קטגוריה: טכניקות ומיומנויות]][[קטגוריה: טיפוס סלע]][[קטגוריה: טיפוס הרים]][[קטגוריה: טיפוס ספורטיבי]][[קטגוריה: כללי]][[קטגוריה: בולדרינג]][[קטגוריה: אימון]]
+
[[קטגוריה: טכניקות ומיומנויות]][[קטגוריה: טיפוס סלע]][[קטגוריה: טיפוס הרים]][[קטגוריה: טיפוס ספורטיבי]][[קטגוריה: בולדרינג]][[קטגוריה: אימון]]

גרסה אחרונה מ־05:21, 18 באוגוסט 2010

דוגמה לאחיזה בכיוונים משתנים

כוח אחיזה (באנגלית: grip או grip strength) הוא הכוח המופעל בכף היד כאשר מושכים אחיזה (או מחזיקים משקל תלוי על היד) ומשנים את כיוון המשיכה עליה. זהו מרכיב ספציפי של כוח אצבעות שהוא שימושי בטיפוס, אבל גם בענפים אחרים כמו הרמת משקולות, ענפי אתלטיקה (כמו מקבילים וטבעות) וגם ג'ודו, סיוף ועוד.

מאמני טיפוס שמו לב שבעשורים קודמים כוח האחיזה היה חוליה חלשה אצל מטפסים מתחילים, כי זהו מרכיב של כוח שיש לו שימוש מועט אצל מרבית האנשים. בעשורים האחרונים, עם הפריחה הגדולה בענף אופני ההרים, למטפסים מתחילים רבים אין בעיית אחיזה.

כוח אחיזה דרוש כאשר יש תנועה של מרכז המסה סביב האחיזה, כאשר כיוון האחיזה משתנה ביחס לגוף. זהו כוח שונה מעט מכוח מגע, שנדרש כדי להישאר על האחיזה כאשר היא רחוקה לימין או לשמאל ממרכז המסה של המטפס. כוח האחיזה דרוש כדי להביא את מרכז המסה למקום האופטימאלי, בדרך כלל אל מתחת לאחיזה, ולהמשיך לשנות את כיוון המשיכה, ביציאה לאחיזה הבאה. כוח אחיזה הוא עומס בכיוונים משתנים על שורש כף היד, ולא רק על האצבעות.

קישורים חיצוניים

טבלאות עם מדידות כוח אחיזה וכוח צביטה


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...