יש שיטה להשתמש בטיבלוק או רופמן למניעת נפילה של מטפס שני בסימול-קליימבינג, האם היא באמת בטיחותית?

מתוך Climbing_Encyclopedia
גרסה מ־03:21, 1 בדצמבר 2009 מאת מיכה יניב (שיחה | תרומות) (דף חדש: או, סוףסוף שאלה שאין עליה תשובה ברורה... ובכן, יש באמת שיטה כזו. השיטה מבוססת על שימוש באלחוזרים ב[[רא…)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

או, סוףסוף שאלה שאין עליה תשובה ברורה...

ובכן, יש באמת שיטה כזו. השיטה מבוססת על שימוש באלחוזרים בראנרים של העגינות. יש מספר אמצעים קטנים וקלים שיכולים לשמש כאלחוזרים לחבל אחד. מטפסים לא אוהבים להשתמש בציוד כבד, והופעת המכשירים הללו פתחה אפשרויות חדשות. האמצעים הבולטים הם טיבלוק (של Petzl), רופ-מן (של Wild Country) ודאק (של Kong). הרעיון הוא לשים אלחוזר כזה על העגינות שבין שני המטפסים שהולכים יחד. כל זמן שמטפסים, החבל רץ בכיוון למעלה. במקרה של נפילת המוביל, המשקל של השני משמש לו כמשקל נגדי ובולם את הנפילה. במקרה של נפילת השני, החבל ננעל באופן מיידי באלחוזר, והנפילה לא משפיעה על המוביל.

איך זה עובד

נתאר את פיץ' אחד לפי השיטה:

המוביל יוצא לדרך, ושם עגינות, השני מאבטח אותו, כרגיל. כשהמוביל מגיע לקצה החבל (בדרך כלל זה לא באמת כל החבל, אלא כ-30מ' שביניהם), הוא שם עגינה פצצה, מקליפ עליה ראנר, שם בטבעת של הראשנר את האלחוזר ומעביר בו את החבל כך שכיוון הזרימה הוא למעלה.

יש כמה פרטים שצריך לשים לב אליהם:

  1. חשוב ביותר לשמור על החבל מתוח בין שני המטפסים. הסיבה לכך היא שלא רוצים שיהיה סיכוי לנפילה חמורה, מכיוון שהמכשירים הללו אינם מיועדים לבלימת נפילות במקדם נפילה גבוה. זה דורש מן המוביל ומן השני שלו להיות מאד סבלניים.
  2. חשוב ששני המטפסים יידעו בכל רגע שיש ביניהם אלחוזר כזה. לצורך זה התקשורת ביניהם חייבת להיות טובה.

בטיחותי או לא? ובאיזה אלחוזר להשתמש?

זה נשמע כמעט אידיאלי, אבל בניסויים שנערכו התוצאות לא היו חד משמעיות, ולא ברור אם השיטה מומלצת.