חניבעל

מתוך Climbing_Encyclopedia
גרסה מ־13:20, 22 בינואר 2022 מאת מיכה יניב (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חניבעל

חניבעל (באנגלית Hannibal) הוא אמצעי חיכוך המבוסס על השמינית ודומה לה באופן שימושו, מתוצרת חברת Edelrid הגרמנית.

החניבעל הוא אמצעי חיכוך ייעודי לקניונינג. הוא מאפשר הוספת חיכוך תוך כדי גלישה בצורה נוחה ונעילה בקלות. הוא גם מאפשר שחרור חבל מבלי לנתק אותו מהרתמה ועוד.

לחניבעל חור ראשי דומה בצורתו לחור הראשי בשמינית. ארבע קרניים: שתיים תחתונות (לבחירת רמת החיכוך לפני הגלישה) ושתיים עליונות. בפועל ניתן להשתמש רק באחת מן הקרניים העליונות, אבל ניתן להפוך את המכשיר אחרי כל גלישה ולהאריך את חייו. הקרניים מאפשרות לו את האופציות הרבות לחיכוך ואת אפשרות הנעילה הקלה.

לחניבעל גומי לחץ המונע תזוזה של הטבעת בחור החיבור. אלמנט זה מונע יציאה לא מכוונת של האמצעי מהטבעת, יתרון זה משמעותי בעיקר במים זורמים שם יש סכנה שאמצעי החיכוך ייפול למים בעת ניתוק החבל.

יתרון נוסף הוא שאין צורך לגעת באמצעי החיכוך על מנת לנתק את החבל וצריך רק לפתוח את הטבעת. זה נשמע זניח אך משמעותי בגלישות גבוהות בהן אמצעי החיכוך מתחמם מאוד ועלול לגרום לכוויה בניסיון לנתק את החבל ממנו בסיום הגלישה.

חניבעל הוא מאמצעי החיכוך המאפשרים גלישה על חבלים בטווח קטרים רחב. עפ"י הוראות היצרן הוא מתאים לשימוש חבלים בקטרים של 8.5-12 מ"מ בחבל בודד. זה משמעותי במיוחד כשמדובר בחבל בודד. בדומה לשמינית, הוא פחות נוח לשימוש בחבל כפול (יצירת הצלבות בין החבלים). מכיוון שבטיולי קניונינג הגלישה תהיה לרוב על חבל אחד, זה לא כלכך משנה. זה רלבנטי למגוון שיטות כמו גלישה עם חבל משיכה, גלישה עם בלוק, גלישה עם פידלסטיק וכו׳.


מבין אמצעי החיכוך לקניונינג החניבעל נחשב כזה שלא יוצר הרבה פיתולים בחבל בניגוד לדוגמא ל סקווארל ונחשב לנוח מבחינה זו.

משקל החניבעל 105 גרם, מעט כבד מהפיראנה (90 גרם) וקל מהסקווארל (133 גרם) ומהקריטר (130 גרם).

דגם החניבעל הנמכר כיום נקרא Hannibal - Edelrid ונמכר בצבע ירוק.


תרמו לדף זה: U.K.R ואחרים...