המלצות כלליות

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בדף זה ריכזנו מספר המלצות כלליות למתחילים בתחום הטיפוס והגלישה. נשמח לקבל הערות ומשוב לגבי ההמלצות כדי לדעת אם הן עזרו לכם בצעדיכם הראשונים.

חברות טיולים רבות מציעות קורסי טיפוס וגלישה, טיולים ופעילויות זולים באופן מפתיע. המחירים הנמוכים מורים על אחת ממספר אפשרויות. כדאי לבדוק:

1. האם מסמכי החברה נושאים את הלוגו של עמותת מדריכי הטיפוס הישראלים? הצגת הלוגו של העמותה מהווה אישור כי המדריך (או החברה) מתחייבים לעבוד על פי הוראות הבטיחות, שהמדריכים מכירים את ההוראות הללו, הם בעלי הסמכה מתאימה והם משתמשים בציוד תקני ותקין.

2. הסמכתם של המדריכים - מדריכי גלישה המעבירים קורסי טיפוס, מטפסים וגולשים ללא כל הסמכה המעבירים קורסי גלישה ופעילויות שונות.

כדאי לברר אם המדריכים שמציעים לכם הם אכן מדריכים מוסמכים. הפעילויות המכוסות בתחום ההכשרה של מדריכי גלישה וטיפוס הינן מוגדרות היטב וניתן לקרוא מהן הסמכויות של כל רמת הכשרה כאן. רשימת מדריכי טיפוס מוסמכים ניתן לקבל ממכון ווינגייט, אך הדרך הפשוטה ביותר היא לבקש לראות תעודה או לברר את שם המדריך ולשאול אותנו. מדריך החורג מהסמכתו עובר על החוק ומסכן את הלקוחות שלו. רשימת המדריכים החברים בעמותה נמצאת באתר העמותה, וניתן לבדוק אם המדריכים איתם אתם עובדים הם חברים או לא.

3. יחס חניכה - חברות זולות מקצצות במספר המדריכים המעבירים את הפעילות, וכך מורידות עלויות, על חשבון הבטיחות של המשתתפים. זה משמעותי במיוחד בקורסים, בהם יחס החניכה משפיעה באופן חזק על הלימוד, שהוא מטרת הקורס.

כדאי לבדוק מהו יחס החניכה שהן מקיימות. אנו ממליצים על יחסי חניכה מינימאליים של:

  1. לקורסי גלישה בסיסיים: 3-4 חניכים למדריך.
  2. לקורסי טיפוס בסיסיים: 2-3 חניכים למדריך.
  3. לקורסי הובלה: 2 חניכים למדריך.
  4. לטיולי קניונינג: 5-8 חניכים למדריך.
  5. לפעילות טופ-רופ: 8-10 חניכים למדריך (4-5 חבלים).

4. ציוד - בנינו רשימת ציוד מומלצת לקורסי טיפוס וגלישה, בסיסיים ומתקדמים, וניתן למצוא אותה באתר העמותה. רשימות ציוד שיש לספק לקורסי מדריכים נמצאת כאן.

אנא בדקו כי החברה או המדריך אליהם פניתם מספקים את הציוד הדרוש.

כאמור, דרך פשוטה לבדוק את כל אלו יחד הוא לברר אם שם המדריך או שם החברה, מופיע כחבר בעמותת מדריכי הטיפוס הישראלים. חברים בעמותה התחייבו, בין השאר, לעמוד בדרישות של תו התקן למדריכים וחברות העוסקים בטיפוס וגלישה.