האם כדאי לי להתחיל להתאמן על קמפוס בורד?

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קצת היסטוריה, אקציון דירקט ועוד טריוויה של טיפוס...

הקמפוס בורד הוא מתקן אימונים ספציפי, שתוכנן ונבנה על ידי המטפס האגדי וולפגנג גוליך. למה אגדי? הוא טיפס מסלולים של 8c (ואולי 9a) כבר בסוף שנות השמונים של המאה ה-20. המסלולים שהוא עבד עליהם הרבה היו באיזור הפרנקניורה, בגרמניה, שסוג הסלע שלו - גיר מתקופת היורה - מאופיין בפוקטים קטנים וחדים.

המסלול המפורסם ביותר של גוליך היה ה-Action Directe, שיש לבטא "אקציון דירקט", במבטא גרמני. המסלול הזה - קיר קצר אבל שלילי מאד (כ-50°), עם סדרה של צעדים דינאמיים בין פוקטים של אצבע אחת או שתיים, ובסוף יציאה כוחנית מאד.

הוא בחן את יכולותיו מול המסלול, והגיע למסקנה, לאחר איבחון מדוקדק שהגורם המגביל שלו הוא יכולת הגיוס השרירי (muscle recruitment).

בדף על גיוס שרירי תכלו לקרוא בדיוק מה זה, אבל קודם נסיים את הסיפור.

כדי לשפר את הגיוס השרירי שלו וולפגנג גוליך תכנן ובנה, כאמור, את הקמפוס בורד הראשון (שנבנה במועדון הכושר בקמפוס של אוניברסיטת נירנברג - ומכאן השם). לאחר מספר חדשי אימון, הוא אכן הגיע למצב שהוא יכול לטפס את המסלול הזה ועוד מסלולים קשים ביותר על הפוקטים של הפרנקניורה. גוליך טיפס את האקציון דירקט בשנת 1991. המסלול נחשב ל-9a הראשון בעולם, והוא נשאר ללא חזרות עד 1995.

דרך אגב, אחד המטפסים הגדולים של אותה התקופה, בן מון, שנחשב לבעל אצבעות חזקות במיוחד, טען שהאקציון דירקט עשה לו טנדוניטיס.

אז כדאי לי או לא?

  • אם אתם לא מסוגלים לטפס V5-6 או 7a-b על אחיזות אצבעות - אל תתאמנו על קמפוס בורד!
  • אם אתם מטפסים פחות משנה - אל תתאמנו על קמפוס בורד!
  • קמפוס בורד משפר כוח מתפרץ, אבל מעמיס באופן קיצוני על האצבעות בגלל האופי הדינאמי של האימון. אם אתם רוצים לשפר כוח אצבעות - השקיעו בפינגרבורד ולא בקמפוס בורד. פחות סיכוי שתפצעו על פינגרבורד.
  • זכרו: גוליך איבחן באופן מדוייק את מה שהיה צריך למסלול בסגנון מסויים. במילים אחרות: אם אתם לא בדרך לפרנקניורה - בכלל לא בטוח שקמפוס בורד זה המתקן שאתם צריכים.
  • ולבסוף: הצעדים על קמפוס הם מונוטוניים ולא משקפים צעדי טיפוס. אם אתם לא ממוקדים באימון לכוח מתפרץ על אחיזות של פרק-שניים - טפסו ובלדרו על אחיזות קטנות בשלילי - כך תשפרו גם את הטכניקה שלכם.

אם החלטתם בכל זאת:

  • אל תעלו על קמפוס בורד לפני חימום והכנה מנטאלית - צריך להיות מרוכזים וחדים!
  • לא יותר מאימון קמפוסינג אחד לשבוע!
  • לפחות בחמישה-ששה אימונים ראשונים - רגל או שתיים על הרצפה או על הקיר. תנו לגוף להתרגל!
  • היו קשובים לגוף והפסיקו בסימן הראשון לכאב!

קריאה נוספת


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...