בית אריה

מתוך Climbing_Encyclopedia
גרסה מ־07:13, 24 ביולי 2011 מאת מיכה יניב (שיחה | תרומות) (דף חדש: המצוק של בית אריה נמצאה מעל נחל שילה, ממזרח ליישוב בית אריה. הוא מצוק של פיץ' אחד, ומבולטים עליו כ-40 [[מ...)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

המצוק של בית אריה נמצאה מעל נחל שילה, ממזרח ליישוב בית אריה. הוא מצוק של פיץ' אחד, ומבולטים עליו כ-40 מסלולים ספורטיביים, ועוד כמה שמתאימים לטופ-רופ או להובלה על אבני עיגון. הסלע הוא מצוק גיר של תצורת בינה (כמו שילת, עין פארה ומצוק היונים, למשל), והוא יציב למדי. המצוק פונה למזרח והוא מוצל החל משעות הצהרים. (10:00-11:00 בחורף, 12:00-13:00 בקיץ

מעל מרבית המסלולים יש תחנות עם שרשרת.

מדרום למצוק העיקרי קיים מצוקון קטנטן במכונה "הבולדר" של בית אריה. זהו מצוק של כ-6מ', עם מספר מסלולים מבולטים קצרים. אין תחנות בסוף המסלולים , אבל יש כמה גשרים. בכל מקרה, זה לא אתר טיפוס של ממש, הוא לא שווה את הביקור, והוא מוזכר כאן רק לשם השלמות...

היסטוריה

המצוק של בית אריה היה מוכר למטפסים כבר משנת ה-90 של המאה הקודמת. הפקח המקומי, תושב בית אריה, בשיתוף עם נציגי ועד המועדון האלפיני פתח את המצוק לטיפוס, והתנה את הפתיחה בשני תנאים:

  1. שלא תהיינה שם פעילויות גלישה.
  2. שלעולם לא יטפסו במצוקים שמצפון מזרח לערוץ, שבהם היה קינון של עקב עיטי.

מכיוון שממילא מטפסים שונאים שגולשים להם על הראש, ולא ממש אוהביםאפרואוץ' ארוך, התנאים התקיימו באופן אוטומטי.

בשנים הראשונות המצוק משך כמות רבה של מטפסים, ומסלולים נפתחו, בולטו ונוקו. בשנת 2001, עם פרוץ האינתיפאדה השניה ולאחר מספר אירועים בטחוניים (ירי על מכוניות וכו') בכביש הגישה לבית אריה, נטשו המטפסים את האתר ועברו לשילת. בשנת 2007, בערך, זכה האתר לפריחה מחודשת. בולט סקטור חדש שלם (המדף) ומטפסים חזרו לפקוד אותו. מאחר שבינתיים הוקמה גדר היקפית סביב כל היישוב הגישה למצוק הוגבלה. והמועדון האלפיני, לאחר הידברות עם רכז הבטחון של היישוב הפקיד מספר מפתחות לשער האחורי של היישוב, שנמצא ממש מעל המצוק. המפתחות נמצאים אצל השומר בכניסה ליישוב וניתן לקבל מפתח בהפקדת תעודה.

איך מגיעים

על כביש 444, בין ראש העין למחלף גימזו, פונים מזרחה בצומת וממשיכים עד הכניסה ליישוב בית אריה. פונים ימינה בפניה השניה, ולאחר כמאה מטרים רואים גן משחקים מימין. פונים שם, עוברים את הכיכר ויורדים בכביש עד לצומת T.

אם פונים ימינה בצומת, מגיעים לבולדר לאחר כ-200מ'. אפ בצומת פונים שמאלה, נוסעים לאורך הגדר ההיקפית בכביש שהופך לדרך עפר. לאחר כקילומטר אחד מגיעים לשער בגדר, שנמצא ממש מעל המצוק.

את המצוק ניתן לעקוף משמאל או מימין (כ-15דקות הליכה). יש גם "קיצור" שהוא למעשה טיפוס בדרגה 3 שיורד את המצוק. אם אתם לא מכירים - לא מומלץ, כבר היו שם תאונות.

קובץ:Bet Aryeh.jpg
מפת הגעה

ציוד

המסלולים הארוכים ביותר הם של 25מ', חבל הובלה של 50מ' יספיק להם בקושי, אבל לכל השאר - בקלות. למסלולים הספורטיביים יספיקו 14 ראנרים. למסלולי הטראד - רוקים וטריקמים בנוסף.

המסלולים

חלוקת האיזורים במצוק של בית אריה

המסלולים ממוספרים מימין לשמאל

המדף

זהו סקטור חדש יחסית (משנת 2006). כדי להגיע אליו צריך ללכת צפונה מנקודת הירידה התלולה, ואז לטפס אל המדף.

האיזור המרכזי - סקטור כלא 4

מימין לגג

הגג הנמוך

משמאל לגג


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...