אמרו לי שאסור לחבר "ברזל" ל"ברזל" או "טקסטיל" ל"טקסטיל" אבל לא ידעו להסביר לי למה. מה הקטע?

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

למי שלא מכיר את המונחים נקדים ונסביר ש"ברזל" מתייחס לכל ציוד מתכתי (טבעות, בולטים, אמצעי חיכוך, כבלים וכו') ו"טקסטיל" מתאר פריטי ציוד שעשויים מסיבים (חבלים, פרוסיקים, רצועות, רתמות וכו').

אוקיי, זה עשוי לבלבל. למה הכוונה בכלל? הרי ברור שיש המון מקרים שבהם הכלל הזה (אם היה כלל כזה) לא תופס באופן ברור. כמה דוגמאות:

  • טבעות מקליפים על בולטים ועל פיתונים (ברזל לברזל).
  • חבל מחברים לחבל בקשרי חיבור חבלים (טקסטיל לטקסטיל).
  • חבל הובלה קושרים ישירות לרתמה (טקסטיל לטקסטיל).
  • זנב פרה קושרים ישירות לרתמה (טקסטיל לטקסטיל).
  • פרוסיק מחברים לחבל (טקסטיל לטקסטיל).
  • רצועות קושרים בקשר מים (טקסטיל לטקסטיל).
  • מקליפים טבעות על אמצעי חיכוך, ג'ומארים ואלחוזרים (ברזל לברזל).
  • [[גולש אחרון עושים על חבלים ורצועות (טקסטיל לטקסטיל).

ויש עוד המון דוגמאות

אם כן, קל להראות שאין כלל כזה, או שהוא סותר את אופי העבודה עם חבלים טבעות ופריטים אחרים. אז מה מקור המשפט הזה בכל זאת, שהרי שומעים אותו מדי פעם? זהו סיכום של שני מקרים שונים לחלוטין, ואפילו הם לא מייצגים את אופי השימוש שלנו בציוד.

ברזל על ברזל

יש מקרים שבהם לא מומלץ להקליפ טבעת על טבעת. המקרים האלה הם כשהמערכת נמצאת בתנועה על הזמן, יש העמסה חוזרת והרפיה חוזרת של העומס. במקרים כאלה, לפעמים יש סיכוי שטבעת תסתובב, העומס יפעל על השער של הטבעת והטבעת תקליפ עצמה החוצה. זה יכול להיות מטבעת אחרת או מאוזן של בולט. עוד סכנה, בעיקר, אבל לא רק, בטבעות ננעלות, היא שמשהו ייתפס, למשל הנעילה של הטבעת באוזן של הבולט, ויופעל על הטבעת עומס רוחבי. טבעות באופן זה הן חלשות מאד.

אם כן, זהו תימצות של הכלל שאומר שלא מומלץ להקליפ טבעת על טבעת, אם יש סיכוי שהן יסתובבו ויקליפו את עצמן החוצה.

טקסטיל על טקסטיל

הכלל הזה, לא רק שאינו תקף באופן כללי, יש אפילו מקרים בהם ממליצים בפירוש לחבר רצועות, למשל, בלי טבעת, כמו שמתואר בתשובה לשאלה הזו.

הכלל אליו מתכוונים הוא האיסור להעביר חבל על רצועה (או רצועה על רצועה או כל שילוב אחר) אם הם נעים האחד ביחס לשני. הסכנה במקרה כזה הוא החיכוך שיוצר חום רב. הצד שאינו נע, עלול להינתך ולהיקרע- לכרוך חבל סביב חבל ולמשוך מצד לצד במהירות זהו גם דרך לחתוך חבל בחירום.

דוגמאות למקרה כזה:


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...