איך ליצור דפי הפניה

מתוך Climbing_Encyclopedia
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דפי הפניה (באנגלית: Redirect Page) הם דפים שמפנים את המשתמש מערך אחד לערך אחר מיד בלי לעבור דרך הדף הראשון. הפניות משמשות במספר מקרים, אך בעיקר בדפים בעלי שמות שונים, אך אותו נושא (אמצעי חיכוך, מכשיר חיכוך, אביזר חיכוך), וזאת כדי שלא יהיה צורך לכתוב שני ערכים זהים.

מטרתם של דפי הפניה

כתיבת דפי הפניה חשובה על מנת להקל על חיפושים באנציקלופדיה. היא גם עוזרת למניעת כתיבת דפים כפולים, כלומר, כתיבת שני דפים על אותו הערך ע"י שני כותבים שונים, דבר הגוזל משאבים.

ראוי לדגול בגישה מקלה - בכל מקום שבו יש ספק, ליצור דף הפניה, וכך אולי לסייע לגולש שיחפש ערך זה בעתיד. יחד עם זאת, אין להפריז במאמצים ליצירת דפי הפניה. הדיון בשאלה היכן עובר קו הגבול טרם הוכרע. יש לזכור כי עצם קיומה של הפניה מסוימת באנציקלופדיה מרמז, לטוב ולרע, כי זוהי צורת מינוח שאנשים עשוים לחפש, בצורתה זו דווקא.

דפי הפניה אינם יוצרים עומס על המערכת. הם אינם נמנים במניין המאמרים המופיע בעמוד הראשי, כך שאינם יוצרים אשליית-שווא של עושר שאינו קיים.

דפי הפניה באו לסייע לגולשים, בעת שהם מחפשים ערך. בעת יצירת קישור, כחלק מעריכתו של ערך, ראוי לתת את הקישור לערך הראשי, ולא לדף ההפניה אליו, כדי ליצור עקביות. הדבר נכון במיוחד בהפניה משם משפחה, שעלולה להפוך לדף.

איך ליצור דפי הפניה

 1. הכנסו לדף ממנו ברצונכם להפנות.
 2. לחצו לשונית "עריכה".
 3. לאחר שיעלה דף העריכה רשמו בתיבת הטקסט את השורה הבאה בלבד:
#הפניה [[שם הערך המופנה]]

ניתן להכניס כיתוב זה על ידי בחירה ב-"דף הפניה" ברשימה התבניות המופיעות בתחתית דף העריכה, בצד שמאל. כמובן, יש צורך להחליף את "שם הערך המופנה" בשם הערך הרצוי.

ניתן ליצור הפניה לפסקה מסוימת בתוך ערך היעד, כך:

#הפניה [[שם הערך המופנה#שם הפסקה המבוקשת]]

דוגמאות לשימוש בדפי הפניה

מקרים בהם אין צורך ליצור הפניות

 1. האנציקלופדיה, ובפרט שמות הערכים בה, כתובים בכתיב מלא. לפיכך אין צורך לטרוח ולכתוב הפניה מכתיב חסר לכתיב מלא אלא במקרים יוצאי דופן, שבהם סביר כי גולשים רבים יחפשו דווקא בכתיב חסר, גם ביודעם שבדרך כלל הכתיבה כאן היא בכתיב מלא.
 2. אין טעם ליצור ערך "טיפוס וגלישה" אם קיימים הערכים טיפוס וגלישה. לעומת זאת, אם החלטנו שהערך יהיה "טיפוס וגלישה", ראוי ליצור הפניה אליו מהערכים טיפוס וגלישה.
 3. להפנות מכל צורת כתיב אפשרית אל הערך ריינהולד מסנר, זו הגזמה. כשמישהו ניגש לחפש את הערך, הוא מראש יודע שישנה סבירות גבוהה מאוד שהוא לא ימצא אותו בשם הזה. אין טעם שכולנו נרוץ מסביב לעניין ונחפש כל איות אפשרי בגוגל, למקרה ש...
 4. לא יוצרים הפניות מכתיב שגוי.

מתי צריך למחוק הפניה?

אפשר לשקול למחוק הפניה אם אחד או יותר מהתנאים הבאים מתקיים:

 1. הפניה מבלבלת - ההפניה עלולה לגרום בלבול.
 2. הפניה מעליבה - הפניה מהערך "פלוני אלמוני" לערך "פלוני אלמוני הטמבל".
 3. הפניה לא הגיונית - הפניה מהערך פילים ורודים מחברים חרציות (דייזי צ'יינז) לערך קשרים.
 4. הפניה שגויה - הערך המפנה כתוב בשגיאת כתיב מובהקת. הפניה מהערך 'אובלה' לערך הובלה אינה מועילה לאיש ומהווה מעין לגיטימציה לשגיאת כתיב.
 5. הפניה מיותרת - הפניות בדפים שאינם במרחב הערכים ואין ערכים המקשרים אליהם. לדוגמא תבנית ששמה שונה וכל הערכים המקושרים אליה תוקנו בהתאם לשם החדש. את השם הקודם (שהפך עתה להפניה) ניתן למחוק.

אין למחוק הפניות אם מתקיים אחד התנאים הבאים:

 1. אם יש להם היסטוריית דף שעשויה להיות שימושית. אם ההפניה נוצרה על ידי שינוי שם של דף באותו שם, וההיסטוריה כוללת רק את שינוי השם, ומאחת מהסיבות דלעיל אתם רוצים למחוק את הדף, העתיקו את ההיסטוריה לדף השיחה של המאמר שאליו ההפניה (זהו ניסיון לפעול לפי כללי רישיון ה-GFDL בכך ששומרים את שמם של התורמים למאמר המקורי). פעולת שינוי השם היא היסטוריה שימושית, במיוחד אם היה דיון בשם הדף.
 2. העברתם את תוכן הערך לערך קיים אחר מכיוון שיש לשמור על הקרדיט לתורמי המידע, גם אם המידע מקומו בערך אחר. אם תורמי הערך הם אנונימיים בלבד, כן ניתן למחוק.
 3. הן יקטינו את הסיכוי ליצירת ערכים כפולים.
 4. הן מסייעות לחיפוש לפי ביטויים מסוימים.
 5. מישהו חושב שהן שימושיות. עצה: אם מישהו אומר שהפניה שימושית עבורו, היא כנראה שימושית. יכול להיות שאתם לא תחשבו שהיא שימושית ; זה לא כיוון שאותו מטפס משקר, אלא מכיוון שאתם מעיינים באנציקלוקיפדיה בדרכים שונות.

טיפול בדף ההפניה עצמו

לרוב אין צורך לטפל בדף ההפניה עצמו אלא עורכים את היעד אליו הוא מפנה, עם זאת יש מספר פעולות נפוצות שמבצעים על הדף עצמו:

 1. העברה של הערך אליו מפנים על הערך עצמו. תהליך זה יכול להתבצע ע"י העברה רגילה אם הפעולה היחידה שנעשתה על דף ההפניה היא יצירתו, אחרת יש למחוק קודם את דף ההפניה.

בשביל לבצע את שני הסעיפים הראשונים, יש להגיע לדף ההפניה עצמו, דבר שניתן לעשות ע"י:

 1. מקלידים את שמו של דף ההפניה ולוחצים על "עבור".
 2. נפתח דף היעד, עם ציון מהצורה "(הופנה מ - שם ערך)".
 3. יש להקליק על "שם ערך" וכך מגיעים לדף ההפניה עצמו וניתן לערכו כמו דף רגיל.

בעיות נפוצות

 1. המערכת לא תומכת בהפניה כפולה, דהיינו, אם ישנה הפניה מערך 1 לערך 2 שמפנה לערך 3, תתקבל הפניה לא תקינה. במקום זאת יש להפנות מערך 1 ישירות לערך 3.
 2. פעמים רבות ההפניה נעשית ע"י העברה של ערך. הכנסת דף במקום תגרום להתנגשות.

הדף המקורי בויקיפדיה


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...