איך בוחרים תרמיל לטיפוס? האם יש הבדלים בין תרמיל לטיפוס סלע ובין תרמיל לטיפוס אלפיני?

מתוך Climbing_Encyclopedia
גרסה מ־02:17, 9 במאי 2009 מאת מיכה יניב (שיחה | תרומות) (דף חדש: כמה דברים, בלי להתייחס לדגמים או ליצרנים. קודם כל, מקובל שתיק לאלפיניזם הוא קטן (בעצם - בינוני), וקל. תיק...)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

כמה דברים, בלי להתייחס לדגמים או ליצרנים.

קודם כל, מקובל שתיק לאלפיניזם הוא קטן (בעצם - בינוני), וקל. תיק קטן זה 45-50 ליטר, בערך (עד 3000 אינטש מעוקב). תיקים לטיפוס סלע הם קטנים יותר - 30-35 ליטר, בערך. זה נובע מזה שבטיפוס סלע בדרך כלל מדובר על תיק ליום אחד, ובטיפוס אלפיני זה לא ליום אלא ליום אחד עד שלושה, משהו כזה. 40 זה אולי מספיק, אבל בקושי. יש לזכור שבטיפוס אלפיני יש יותר בגדים לסחוב, גם בתיק. במסלולים טכניים שדורשים הובלה בפיצ'ים מתקררים מאד כשמאבטחים, ומתחממים מאד כשמטפסים. אם רוצים להיות מאד מהירים וקלים אז מובילים בבלוקים (כלומר, לא מתחלפים בהובלה כל פיץ'), זה אמנם אבל זה כבר עניין אחר.

מצד שני, תיקים קלים הם פחות עמידים. חוסר העמידות הוא כזה שהתיקים בנויים להחזיק עונה, שתיים, מקסימום שלוש. לא שהם יתפרקו לך בידיים.

עניין נוסף הוא מערכת הגב. גם לטיפוס סלע וגם לטיפוס אלפיני מעדיפים תיק קל ככל האפשר. תיק קל מאפשר תנועה מהירה על המסלול. לכן לתיקים כאלה אין מערכת גב מתכווננת, אלא קבועה. מערכת מתכווננת היא באופן משמעותי יותר כבדה (כי יש בה יותר רצועות, מסילות ואבזמים). תיקים לאלפיניזם מיוצרים, בדיוק מהסיבה הזו, במספר גדלים. תיק מתכוונן אולי יתאים גם לחברים שלך, אבל למה למה שהם ירצו תיק אלפיניזם? ולמה שתתן למישהו את התיק האישי שלך?

רצועת המתניים בתיקים בינוניים היא לא כלכך כדי להוריד משקל (בד"כ יהיו בתיק כ-15 קילו) אלא יותר כדי שהתיק לא יוכל להתנדנד מצד לצד ולשנות את מרכז הכובד שלך (ושל התיק יחד) בזמן שאתה מטפס. זה עניין קריטי. אני לא בטוח כמה הוא קריטי להרים של הליכה, אבל בירדן, למשל, או בקטעים טכניים באלפים ועל מסלולים ארוכים בכלל, זה משמעותי ביותר.

מערכת של מסגרת פנימית זה חשוב למדי, כי זה מונע מהתיק להצ'תקמק כשהוא לא מלא לגמרי, ושומר על הצורה שלו, ועל הבאלאנס שלך. בטיפוס אלפיני לא מורידים את התיק, בדרך כלל, ולכל מטפס יש תיק משלו.

לופים לציוד זה נחמד, כי רצועת המתניים של התיק עולה על הרתמה ומפריעה קצת. לתיק אלפיני חשוב שיהיו לופים לגרזן, ושיהיו נוחים לשימוש (כי יש כל מיני פטנטים מגעילים).

תיקים לטיפוס סלע הם יותר קטנים, יותר צרים, ועם חגורת מתניים יותר גבוהה. אבל יש גבול לכמה שאפשר להגביה, אחרת זה לא יישב על המתניים בכלל, ילחץ על הסרעפת ויפריע לנשימה.