אדג'ינג

מתוך Climbing_Encyclopedia
גרסה מ־10:35, 10 באוגוסט 2007 מאת מיכה יניב (שיחה | תרומות) (דף חדש: left|300px '''אדג'ינג''' (באנגלית: edging) הוא שם כללי לאחיזות רגליים שהן למעשה מדפונים. על אחיזה כ...)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Edging.jpg

אדג'ינג (באנגלית: edging) הוא שם כללי לאחיזות רגליים שהן למעשה מדפונים. על אחיזה כזו עומדים כמו על מדרגה. אחיזות רגליים מסוג זה הן האינטואיטיביות ביותר לשימוש כאשר המדף הוא מסדר גודל דומה לשטח של סוליית הנעל. אם המדף קטן מאד, כדאי להשתדל ולהחזיק את כף הרגל אופקית, כך שהסוליה תפעיל כֹח בניצב לאחיזה. גם כאשר המדרגה משופעת מעט הפעלת הכֹח בניצב לה היא המצב האידיאלי, למרות שלעיתים פירושו של דבר התרחקות מן הסלע ועומס מעט גדול יותר על הידיים.

לעיתים קרובות עמידה על מדף קטן יעילה יותר כאשר החלק הפנימי של כף הרגל וסוליית הנעל עומד על האחיזה. ניתן בצורה כזו להשיג חיכוך על שטח גדול יותר בין הנעל והסלע (לאורך המדף), וגם לקרב את מרכז המסה של הגוף אל הסלע וכך להשיג יציבות גדולה יותר. רֹב משקל הגוף נמצא אז מעל, או כמעט מעל, הרגליים ואפשר לעמוד עליהן בנוחות.

אפקט דומה ניתן להשיג על ידי שימוש באחיזה בחלק החיצוני של כף הרגל (lay-out) ובנעלי טיפוס, בהן חלקה הקדמי של הסוליה הולך וצר, גם ע"י ה'שפיץ' של הנעל (front point). תנוחות גוף שונות מכתיבות צורות שימוש שונות בכף הרגל, וכדאי לנסות. לפעמים שינוי קטן כמו הזזה או סיבוב של כף הרגל על האחיזה משנים את כל ההרגשה והצעד הופך קל יותר.


תרמו לדף זה: מיכה יניב ואחרים...[קטגוריה:הגדרות]]